به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

بنای یادبود قتل عام ارامنه

جاذبه های توریستی و گردشگری

در اواخر قرن ۱۹ و تقریبا اوایل قرن ۲۰ بود که زمان مصیبت باری برای ارامنه محسوب می شده است. به دلیل این که در آن زمان بود که امپراطوری عثمانی قتل عام ارامنه را طرح ریزی را کرد، و به اجرا در آورد. این قتل عام در تاریخ ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵ میلادی شروع شد و در بین سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۶ کشتار وخونریزی به اوج خود رسید.

زیزرناکابرت یاد بود قتل عام ارامنه می باشد که در ایروان قرار دارد و هر ساله صدها هزار نفر ارامنه در تاریخ ۲۴ آوریل برای ادای احترام به قربانیان به زیزرناکابرت می آیند. گفتنی است که در بالاترین نقطه تپه مجتمع بنای یادبود قربانیان ساخته شده است. در روز ۲۴ آوریل بود که مراسم یادبود کشتار خونین برگزار شد و صدها هزار نفر از مردم با سکوت محزونی در زیزرناکابرت جمع می شدند.

بنای یادبود شامل دو قسمت می باشد که تکه سنگ های بسیار حجیمی می باشد که از بازالت می باشد و به حالت سوگواری به سمت شعله های بی پایان جهت دارد و دیگر نکته ای که باید اشاره کرد تکه نوک تیزی می باشد که حالت صعودی دارند و سمبلی از تجدید حیات ارامنه به شمار می آیند. بنای یادبود دیگری که وجود دارد شامل موزه زیرزمینی است که دارای کتابخانه ، بخش آرشیوی و بایگانی می باشد که در موزه دیواری با نوشته خطی وجود دارد و بر روی آن اسامی ناحیه ها، شهرها و دهکده های ارمنستان غربی نوشته شده است. در واقع مناطقی می باشند که فاجعه در آن روی داده است.

این منطقه در سمت راست رود هرازدان و در شهر ایروان قرار دارد.
بر اساس روایات در این مکان معبد الاهه عشق ارامنه آستقیک قرار داشته است و پرستو ها نقش پیام رسان وی به خدای خدایان ارمنی واهاگن را ایفا میکردند . به همین دلیل این منطقه به تسیسرناکابرت قلعه پرستوها معروف شده است.
در کاوشهای باستان شناسی اطراف این منطقه آرامگاه های مربوط به دوران پیشا برنز دیواه باقی مانده از یک قلعه و همچنین تعدادی بنای مسکونی مربوط به این دوران به دست آمده است .این منطقه از لحاظ باستان شناسی هنوز به خوبی موزد کاوش قرار نگرفته است.

 

شعله بی پایان با تکه های سنگ ۱۲ متری هستند که انحراف به سمت داخل دارند. ستون یادبود پیکان نمایی از سنگ گرانیت وجود دارد که به ارتفاع ۴۴ متری می باشد و سمبل بقاو حیات می باشد. بعضی بر این اعتقاد هستند که دو قسمتی بودن این بنا سمبلی برای ارمنستان غربی و شرقی بوده است. عده ای هم معتقدند که کوه های آرارات هستند. زیزرناکابرت یکی از مکان های دیدنی ایروان می باشد که بسیار بازدید می شود.

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebc11a82ef.jpg

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebc11d85c4.jpg

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebc120b4ec.jpg

از سال ۱۹۶۷ بنای یاد بود قتل عام ارامنه و مرکز پژوهشی و موزه وابسته به آن در این مکان بنا شده است . این بنا که بر روی محوطهای بازالتی بنا شده است دارای دو جز اساسی است سالن یاد بود که در مرکز یک دایره که با ۱۲ دیوار از محیط اطراف مجزا شده و در مرکز آن مشعل آتش به یاد در گذشتگان همواره مشتعل است و ینای تولد دوباره که به صورت دو شکل هرمی نوک تیز و ارتفاع ۴۴ متر سمبل رستاخیز مجدد ارامنه پس از قتل عام ۱۹۱۵ میباشد پیش از ورود به محوطه اصلی این مجموعه دیواری ۱۰۰ متری شما را تا محل بنای یاد بود همراهی میکند که بر روی آن نام شهر ها و روستا های که در آنها قتل عام صورت گرفته است حک شده است.
موزه و مرکز پژوهشی قتل عام از سال ۱۹۹۵ آغاز به فعالیت کرد در این موزه شما میتوانید با اسناد و مدارک نوشتاری و دیگز اثار و اسناد مربوط به قتل عام ارامنه آشنا شوید.
در محوطه بیرونی و باغ نزدیک موزه پارک کوچکی وجود دارد که شخصیتهای معروف نمایندگان دولت های مختلف بنا به رسم موجود درخت در آنجا میکارند.

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک