به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

پارک ملی بَنف در کانادا

جاذبه های توریستی و گردشگری

پارک ملی بَنف نام قدیمی‌ترین پارک ملی در کشور کانادا است. این پارک ملی در میان رشته‌کوه راکی در نزدیکی شهر بنف در استان آلبرتا، کانادا واقع شده است.

عواملی از جمله وجود یخچال‌های طبیعی، دشت‌های یخی و جنگل‌های مخروطی و مناظر زیبا باعث می‌شود تا این پارک هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از سرتاسر جهان باشد. دشت یخی پارک از دریاچه لویز تا پارک ملی جاسپر ادامه دارد. پارک ملی بنف از غرب به پارک ملی یوهو، از جنوب به پارک ملی کوتنی و از جنوب شرقی به منطقه کاناناسکیس خاتمه می‌یابد. بزرگترین مرکز کسب درآمد این پارک در دره رودخانه باو در شهر بنف قرار دارد.

 

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2019/02/5c7435f6d791c.jpg

 

 

در ابتدا تنها وسیله برای رفت‌وآمد به این پارک راه آهن کانادا بود که اوایل باعث جذب گردشگران به این پارک می‌شد اما در اوایل قرن بیستم در این پارک شروع به جاده‌سازی شد. از این جاده‌ها تا سال ۱۹۶۰ که پارک به‌طور کامل افتتاح شد استفاده نشد. بعد از بازگشایی پارک اعلام شد که پارک ملی بنف در طول سال بازدیدکننده می‌پذیرد، به همین دلیل تعداد زیادی گردشگر به سمت این پارک روانه شد به‌طوری‌که در سال ۱۹۹۰ بیش از ۵ میلیون گردشگر از این پارک دیدن کردند.[۴] همچنین میلیون‌ها نفر از طریق بزرگراه ترانس کانادا از این پارک بازدید و عبور کرده‌اند.

تاریخ گشایش پارک ملی بَنف (Banff National Park)، کهن‌ترین پارک ملی کانادا و با گستردگی ۶۶۴۱ کیلومتر مربع، به سال ۱۸۸۵ برمی گردد. این پارک ملی در میان رشته‌کوه راکی در نزدیکی شهر بنف در استان آلبرتا، قرار گرفته و به همراه سه پارک ملی دیگر به نام‌های  “جاسپر”، “کوتنای” و “یوهو” زیر عنوان پارک‌های رشته کوه راکی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. آمیزه قله های سربه فلک کشیده و مرتع های درختان پهن برگ، سبب شده تا این ناحیه از دل انگیزترین مکانهای گذران تعطیلات در کانادا به شمار برود. در سال۱۹۶۸ متناسب سازی هتل “Banff Springs”برای پذیرایی در زمستان، کمک شایانی به تبدیل پارک به یک مقصد گردشگری در سرتاسر سال کرد و از سویی ساخت بزرگراه”Trans-Canada” در دهه ۱۹۶۰ نیز، به میزان چشمگیری بر آمار بازدیدکنندگان پارک افزود. اکنون”پارک ملی بنف” بیشترین آمار گردشگر در آلبرتا را داشته و نیز با بیش از سه میلیون بازدیدکننده در سال، بیشترین آمار را در میان پارک های ملی آمریکای شمالی از آن خود کرده است. گردشگری در این منطقه، سالانه مبلغی نزدیک به ۶ میلیارد دلار کانادا را وارد چرخه اقتصادی کشور می کند.

گردشگری تابستانی

ATV (All-Terrain Vehicle) Tours؛ این تور به شما پیشنهاد یک مسیر پرهیجان در دل زندگی جانوری”پارک ملی بنف” و کوه های “راکی” را از دیدگاهی دیگر می دهد. در این تور شما از بقایای معدن نقره مربوط به اوایل ۱۹۰۰ در بالای ۸۰۰۰ پایی، دیدن می کنید و با سواری از بازمانده های معدن به سرعت به سوی یک قله کوه به بلندی ۹۰۰۰ پایی رفته و کهن ترین کوهستان های “راکی” را زیرپا گذاشته و به آبشار نفس گیر ”Wapta” می رسید.

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2019/02/5c7435f818d5d.jpg

 

قایق سواری؛ این یک تجربه کاملا کانادایی در مرکز شهر “بنف” است. شما می توانید در مناطق حفاظت شده دریاچه های”Vermillion” گشت و گذار کنید و یا سفری به رودخانه شگفت انگیز”Bow داشته باشید و همه تجهیزات مورد نیاز نیز در دسترس است.

غارنوردی؛ صعود، خزیدن و گذر سخت از غار” Rat’s Nest Cave” برای دوستداران این ورزش، دوست داشتنی و هیجان انگیز خواهد بود.

کوهپیمایی؛ کوه پیمایی در مسیرهای شناخته شده نزدیک”بنف” و دریاچه”Louise” و پیاده روی در مسیرهای مربوط به پیشگامان منطقه در سالهای گذشته

قایق سواری در امواج خروشان(rafting)؛ قایق رانی پرخروش در رودخانه”Kananaskis” و در دره “Horseshoe”و یا در”Kicking Horse”

Banff Gondola؛ این تله کابین، یکی از بهترین راه های تماشای کوه های “راکی” در کانادا بوده و شما را به سوی فراز “کوه سولفور” رهنمون می شود.

قایق های گشت زنی(Boat Cruises)؛ شما در گشتی یک ساعت و نیمه می توانید از زیبایی های دریاچه و دیدنی های پیرامونش به خوبی برخوردار شوید.

پیاده روی در مسیرهای گوناگون؛ “پارک ملی بنف” در برگیرنده ۱۵۰۰ کیلومتر راه پیاده روی، ۵۰ سایت کمپینگ پیرامونی، دو جان پناه، ۴ ویلای پیرامونی، چندین کپر کوهستانی، دو مرکز تجاری فروش اسب و سرویس های معتبر فراوانی برای راهنمایی گردشگران است.

ماجراجویی در مناطق کم جمعیت پیرامونی؛ این ماجراجویی مانند اسکی در مناطق دور ازمرکز و پیرامونی، به گردشگران این امکان را می دهد که زیبایی های این بخش از کوهستان را به خوبی تجربه کنند.

کوه پیمایی؛ کوه پیمایان می توانند به جاهای ویژه ای از”بنف” دسترسی پیدا کنند که در سال، تنها شماری از گردشگران موفق به دیدار از آنجا می شوند.

همچنین از دیگر سرگرمی های تابستانی در”بنف” می توان به دوچرخه سواری، اسب سواری، تماشای زندگی جانوری، بازی گلف، هلیکوپتر سواری، کایاک سواری(قایق کوچک اسکیموها)، صخره نوردی و Zip Line اشاره کرد.

 

گردشگری زمستانی

سورتمه سواری؛ نیروی توله های سگ و گرگ با پیشینه۴۰۰۰ ساله، کهن ترین شکل رفت و آمد در ناحیه است و گردشگران هم امکان سواری دارند و هم می توانند که همراستا با آنها مسیر را بپیمایند.

Heli Skiing؛ همه اسکی باز ها و بوردسوار ها از رده میانی گرفته تا پیشرفته، شیفته سرازیری های گسترده و پیست های پودری در مسیرهای بین درختان خواهند شد.

یخ نوردی؛ تورهای زمستانی ای در سایت هستند که چندان دشوار نبوده و در سه دره گوناگون اجرا می شوند که هریک دربردارنده پیشینه، ماجرا و سرگرمی های ویژه ای برای گردشگران خواهد بود.

تماشای زندگی جانوری؛ سرمای هوا و ژرفای برف زمستانی، انبوه جانوران را به پایین دره می کشاند و گردشگران شانس بیشتری برای دیدن شان خواهند داشت.

از دیگر سرگرمی های زمستانی می توان از بازدید از نمادها و بناهای تاریخی، غارنوردی، هلی کوپتر سواری و تورهای اسکی نام برد.

بهترین هنگام سفر

پارک، با ویژگی های آب و هوای پیرامونی شمالگان(قطب شمال)، زمستان های برفی و سرد و تابستان های ملایمی دارد و بدیهی ست که آب و هوا از بلندی زمین از سطح دریا اثر می پذیرد. دمای “بنف” در ماه های زمستانی در مقایسه با دیگر مناطق مرکزی و شمالی آلبرتا با توجه به بادهای گرم و خشک زمستان و آغاز بهار(Chinook winds) و دیگر تاثیرات اقلیمی از سوی”بریتیش کلمبیا”، ملایم است. میانگین کمینه دما در”بنف”در ماه ژانویه −۱۵ °C (5 °F) و میانگین بیشینه دما نیز −۵ °C (23 °F) می باشد. دمای هوا در ماه های تابستانی ۲۲ °C (72 °F) و میانگین کمینه دما نیز ۷ °C (45 °F) می باشد. با همه این داده ها، همانگونه که در مقدمه هم گفته شد سفر به این منطقه، با در نظر گرفتن همه پارامترهای سفر برای گردشگران، در سرتاسر سال امکانپذیر می باشد.

مختصات جغرافیایی و راه های دسترسی “پارک ملی بنف”

۵۱° ۳۰′ ۰″ N

۱۱۶° ۰′ ۰″ W

فاصله نسبی؛ ورودی شرقی”پارک ملی بنف” در ۱۲۸کیلومتری(۸۰ مایلی) غرب”کلگری” و در ۴۰۱کیلومتری(۲۴۹مایلی) جنوب غربی”ادمونتون” می باشد. از دیگر راه های دسترسی به پارک ملی”بنف”, یکی قطار (Canadian Pacific) است که مسیرش در راستای اتوبان شماره۱ بوده و دیگری فرودگاه بین المللی”کلگری” ست.

پیشنهادهای ایمنی بهنگام بازدید از پارک

بیشترین جانوران وحشی دیده شده در پارک، گوسفند بزرگ شاخ، آهو، گوزن شمالی و گوزن کانادایی هستند. همچنین در پارک خرس سیاه و خرس بزرگ جثه آمریکای شمالی، گرگ، سگ بومی آمریکای شمالی و شیرکوهی نیز یافت می شود. پرنده دوست ها هم می توانند باقرقره، عقاب سرتاس و غاز کانادایی را تماشا کنند. اگرچه حمله شیرکوهی و خرس در رسانه ها حساسیت برانگیز بوده، بر پایه آمار بزرگ ترین دلیل آسیب دیدگی و مرگ و میر در پارک، رانندگی ست. چنانچه پیشینه رانندگی در زمستان را ندارید، پیشنهاد می شود که روش دیگری را برای سفرتان برگزیده و یا در تابستان سفر کنید و چنانچه برآنید تا در ارتفاعات پیرامونی کم جمعیت(backcountry) ماجراجویی کنید، احتمال بهمن را هم در نظر بگیرید.

گوزن شمالی و آهو ، بویژه ماده ها در ماه های می و جون و نرها در دوره جفتگیری، از سپتامبر تا نوامبر، غیرقابل پیش بینی بوده و خطرناک هستند و بیاد داشته باشید که بهتر است به اندازه ۳۰ متر(درازای یک اتوبوس)، از آنها دور بایستید و پس از عکاسی از گوزن نر، به سرعت از محل دور شوید. چنانچه گرگ، سگ بومی و یا شیرکوهی که کمیاب است را در کناره مسیرها و یا جاده ها دیدید، با این راهکارها به او نشان دهید که شکارش نیستید: کودکان را از روی زمین بلند کنید، با بالای سر بردن دستها و یا هر وسیله ای خود را بزرگتر نشان دهید، ندوید و با او درگیر نشوید، چشم در چشم و بی حرکت بایستید، اگر که جانور نزدیک تر شد چوبی را در هوا تکان داده و یا سنگ پرتاب کنید و در آخر چنانکه جانور به شما حمله کرد او را با چوب و سنگ بزنید. برای داشتن سفری خوش در”پارک ملی بنف” بهتر است که برای تماشا از دوربین های چشمی و برای عکاسی نیز از لنزهای تله استفاده کنید و همچنین فاصله تان از خرس، شیرکوهی و گرگ ۱۰۰متر باشد و بهترین کار این است که از کارکنان پارک درباره ایمنی حیات وحش بپرسید و یا پیش از راهی شدن سری به تارنمای”Parks Canada” بزنید.

تسهیلات اقامتی

مهمانپذیر، B&B ، هتل و متل، کابین، خانه ویلایی، اقامتگاه با طراحی ویژه غربی(western)، امکانات کرایه ای، کمپینگ(اقامت در چادر) و نیز امکان اجاره درازمدت وجود دارد. همچنین، گردشگران برای ورود به پارک ملی بایستی که از ورودی پارک برگه گذر تهیه کنند؛ نرخ برگه گذر روزانه برای هر نفر ۹ دلار و برای هر اتومبیل با ۲تا۷ سرنشین، ۱۸ دلار است و بازرسی برگه گذر در تابستان و به ویژه برای بازدید از دریاچه ”Louise” و در ورودی”Icefields Parkway” رایج است.

 

منابع:

 

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک