به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

جاذبه های توریستی فرانکفورت آلمان

جاذبه های توریستی و گردشگری

فرانکفورت با جمعیتی بیش از ۶۶۰٬۰۰۰ نفر، بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن در آلمان است، با وجودی که پایتخت ایالت به شمار نمی‌رود. فرانکفورت همچنین بعد از برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن پنجمین شهر بزرگ آلمان است. فرانکفورت امروزه یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ، ادبیات و همچنین بانک ها است. فرانکفورت با حومه‌اش راین-ماین، بعد از راین-روهر بزرگ‌ترین مرکز حومه‌ای آلمان به شمار می‌رود.
فرانکفورت قرارگاه بانک مرکزی اروپا و مهم‌ترین شهر اقتصادی قاره اروپا است. این شهر همچنین به خاطر دارا بودن نمایشگاه هایش، در جهان شهرت پیدا کرده است. در عین حال یکی از بزرگ‌ترین مناطق حمل و نقل اروپا نیز هست. موقعیت مرکزی فرانکفورت در اروپا نیز باعث رشد فرودگاه فرانکفورت نیز شده است.
دیدار از فرانکفورت در تابستان بسیار لذت‌بخش‌تر از زمستان است. رستوران‌ها و کافه‌های فضای باز، شنبه‌بازارهای کنار رود ماین، قدم زدن در کنار رود با نمایی از آسمان‌خراش‌های شهر؛ همه از اردیبهشت تا آبان خوش‌آیندتر و مطلوب‌ترند. هر چند از آن‌جا که فرانکفورت شهری‌ست که توریست تجاری و توریست‌های یک‌روزه زیاد دارد، در هر چهار فصل سال پر از توریست است. ضمن این که اگر سرما خیلی اذیت‌تان نکند، دیدار بازارهای کریسمس و جشن سال نوی میلادی در مرکز شهر هم بسیار دیدنی است.

دیدنی های فرانکفورت

مرکز شهر فرانکفورت مثل اکثر شهر‌های اروپایی، خیابان‌های سنگ‌فرش شده‌ و بی‌ماشین دارد و مغازه‌های رنگارنگ. مرکز شهر قدیمی فرانکفورت رومربرگ نام دارد؛ در حاشیه‌ی رود ماین و دور ساختمان قدیمی شهرداری (رومر). ساختمان رومر با وجود این که هم قدیمی است و هم مورد علاقه‌ی توریست‌ها، هنوز دفتر کار شهردار فرانکفورت است.
اغلب گردشگران فرانکفورت، گشت و گذار در شهر را از ایستگاه هاپت واخه شروع می‌کنند. هاپت واخه در اصل ساختمانی قدیمی به سبک باروک است که زمانی ایستگاه پلیس بوده است. از آن ایستگاه که راه بیفتید به سمت ایستگاه کونشتابلر واخه (البته از روی زمین)، از خیابان تسایل می‌گذرید که مرکز خرید اصلی شهر است. این خیابان‌های مرکزی، روح قدیمی شهرند و در مقابل برج‌ها، ساختمان‌های بانک‌ها و آسمان‌خراش‌های فرانکفورت، یک دنیای دیگر به حساب می‌آیند.
فرانکفورت شهر برج‌ها و بلندی‌هاست. برج اصلی شهر (Main Tower) با چشم‌اندازی به ارتفاع ٢٠٠ متر، بلندترین نقطه‌ی عمومی شهر است؛ آسمان‌خراش Commerce Bank با ٢۵۶ متر ارتفاع، بلندترین ساختمان اداری اروپاست و برج مسه (Messeturm) نیز ٢۵۶ متر بلندی دارد و بسیار دیدنی‌ست؛ کشیده و باریک است و محلی‌ها به آن برج مداد می‌گویند. بیشتر این ساختمان‌های بلند در منطقه‌ای قرار دارند که مرکز بانک‌های آلمان است. بازار بورس آلمان و بانک مرکزی اروپا نیز در آن منطقه قرار دارند.
ساختمان اپرای قدیمی، با مجسمه‌های موتسارت و گوته در بالای آن، یکی از آدرس‌هایی است که باید به خاطر بسپارید. اطراف این ساختمان پر از رستوران و کافه است و خیابان‌هایش در هر ساعت شبانه‌روز، زنده‌اند و مملو از توریست. خیابان فرس‌گاسه و زاخسن‌هاوسن از خیابان‌های مرکزی شهرند که خواب ندارند و رستوران‌ها و کافه‌هایشان با سر و صدای بیست و چهار ساعته، منطقه را تسخیر کرده‌اند.
گوته، نویسنده و شاعر معروف آلمانی، به گفته‌ی خودشان پسر فرانکفورت است و بعد از مرگش، دیدار از خانه‌اش برای عموم آزاد است. در خانه‌ی گوته، هر جا را که نگاه کنید اثری از او و کارهایش می‌بینید؛ میز تحریرش، کتاب‌خانه‌ی عظیم و تمام کتاب‌هایش، دست نخورده و جذاب برای دوست‌داران ادبیات. اهل ادبیات که باشید یکی دیگر از ترین‌های فرانکفورت را باید به خاطر بسپارید؛ نمایشگاه کتاب فرانکفورت که در ماه اکتبر هر سال در شهر بر پا می‌شود. نمایشگاه کتاب عظیم و سرگرم‌کننده ‌است و بزرگترین نمایشگاه‌ کتاب جهان به شمار می‌رود.
فرانکفورت، بعد از برلین بیشترین موزه‌ها را دارد. موزه‌ی هنرهای معاصر، موزه‌ی تاریخ، موزه‌ی یهود، موزه‌ی ارتباطات، معماری و بسیاری موزه‌های دیدنی دیگر. کلیسای جامع فرانکفورت نیز در شهر قدیمی دیدنی‌ست و کم از موزه‌ها ندارد. این کلیسا تنها بنایی‌ است که در بمباران سال ١٩۴۴ سالم مانده است.
شهر، شهر مجسمه‌ها و نمادهای عجیب و مدرن است. یکی از مهم‌ترین این علامت‌ها، علامت آبی رنگ یورو، واحد پول مشترک اروپا در مرکز شهر است که جزو اولین چیزهایی‌ست که می‌بینید. ضمنا شهر پر از تابلوها و راهنماهای توریستی‌ است و پیدا کردن مسیر و راه‌ها برای کسانی که بار اول است قدم به شهر می‌گذارند، بسیار آسان است.

برج اصلی فرانکفورت

برج اصلی فرانکفورت

اینجا برجی به ارتفاع ۲۰۰ متر است که در بالای آن می‌توانید نمای خارق‌العاده شهر را از زیر پاهایتان تماشا کنید.

رومِربِرگ

رومربرگ فرانکفورت

رومربرگ، زیباترین و قدیمی‌ترین میدان فرانکفورت در مرکز شهر است که به خاطر طراحی متفاوت و بی‌نظیر و وجود فواره عدالت تبدیل به یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر و مکانی پرطرفدار و پرتردد شده است. ساختمان‌های دور این میدان قدیمی و با چوب و الوار ساخته شده و قدمت آن‌ها به قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی باز می‌گردد.

خانه گوته

خانه گوته فرانکفورت

اولین مقصد دوست‌داران ادبیات در این شهر جذاب مطمئنا خانه شاعر معروف آلمانی «یوهان ولفگانگ فن گوته» خواهد بود. ایرانیان گوته را با حافظ می‌شناسند، ولی برای ساکنان این شهر گوته پسر فرانکفورت است که پس از مرگ‌اش بازدید از خانه‌اش برای عموم آزاد شد. به هر کجای این خانه که بنگرید، اثری از گوته و کارهایش می‌بینید.

در کنار خانه گوته موزه گوته با گالری ۱۴ اتاقه‌ای قرار گرفته که در آن می‌توانید شاهکارهایی از دوران رمانتیک و باروک را مشاهده کنید.

برج گوته

برج گوته نیز از دیگر جاذبه‌های فرانکفورت است. این برج بنایی ۴۳ متری است که از چوب ساخته شده و منظره زیبایی از شهر را به نمایش می‌گذارد. همچنین مرکز خرید ۵ ستاره برج دارای بوتیک‌های شیک، گالری‌های هنری و کافه‌های دنج است.

فرانکفورتر دُم

فرانکفورتر دُم

این جاذبه دیدنی که مردم فرانکفورت به آن باغ تاریخی می‌گویند، در شرق رومربرگ واقع شده است. برج ۹۴ متری طرح گوتیک، یکی از دیدنی‌های این باغ تاریخی است که ساخت آن در انتهای قرن ۱۹ تمام شده است. از بمباران‌های سال ۱۹۴۴ تنها چند بنا در فرانکفورتر دُم جان سالم به در برده‌اند که یکی از آن‌ها موزه دُم است که دارای مجموعه ارزشمندی از عتیقه‌جات تاریخی است.

لیبیگ هاوس

لیبیگ هاوس

موزه لیبیگ هاوس مجموعه‌ای غنی و تحسین‌برانگیز از مجسمه‌های دوران هنر باروک، رنسانس و کلاسیک را در خود جای داده است. ساختمان این موزه ویلایی قلعه مانند است که از  قرن ۱۹ میلادی به جای مانده است. مجسمه‌های قدیمی مصری، یونانی، رومی و کشورهای خاور دور نیز در این موزه دیده می‌شود.

باغ وحش فرانکفورت

باغ وحش فرانکفورت

باغ وحش فرانکفورت، یک باغ وحش شهری کامل است که دارای ۴۵۰۰ جاندار از ۴۵۰ گونه جانوری است. در این باغ وحش جاذبه‌های متفاوت و جدیدی انتظار گردشگران را می‌کشد. گردشگران در شب نیز می‌توانند از یکی از قسمت‌های معروف این باغ وحش به نام «خانه گریمک» بازدید کنند.

موزه معماری آلمانی

موزه معماری آلمان

این موزه که در کنار رودخانه «ماین» واقع شده، یکی از موزه‌های معروف و مطرح جهان در حوزه معماری است. موزه معماری آلمان، مجموعه کاملی از مدل‌های ساختمان‌های آلمانی از قدیم تا به امروز را به نمایش عموم گذاشته است.

موزه تاریخ طبیعی سنکن برگ

موزه تاریخ طبیعی سنکن برگ

بزرگ‌ترین مرکز نمایشگاهی دایناسورهای غول‌پیکر در اروپا و دومین موزه بزرگ تاریخ علوم طبیعی در آلمان است که میان کودکان از محبوبیت خاصی برخوردار است. این موزه مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین پرندگان مصنوعی را نیز در خود جای داده است.

موزه اشتدل

موزه اشتدل

موزه اشتدل یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های آلمان به شمار می‌رود که در آن می‌توانید بیش از ده هزار اثر هنری متعلق به قرن ۱۴ میلادی تا به امروز را تماشا کنید. اکثر این آثار هنری متعلق به دوران رنسانس، باروک و هنر مدرن هستند.

موزه هنر مدرن فرانکفورت

موزه هنر مدرن فرانکفورت

موزه هنر مدرن فرانکفورت در سال ۱۹۵۱ در یک ساختمان پست مدرن در قلب شهر ساخته شده است. این موزه از مهم‌ترین گالری‌های هنرهای معاصر اروپا محسوب می‌شود. نزدیک به پنج‌هزار نمونه بی‌نظیر از بیش از ۴۵۰ هنرمند معروف و برجسته از سال ۱۹۶۰ میلادی تاکنون در موزه هنر مدرن پوشش داده شده است.

کلاین مارکت هال

مارکت هال فرانکفورت

اگر دنبال خوراکی‌های خوشمزه شهر فرانکفورت می‌گردید، به کلاینت مارکت هال بروید. دکه‌هایی که در این بازار شلوغ و سنتی هستند، خوراکی‌های خوشمزه‌ای از جمله سوسیس دودی، پنیر، پاستای ایتالیایی تازه، چای، کیک و شکلات می‌فروشند.

کلیسای جامع سنت بارتولومیو

کلیسای سنت بارتولومیو

این کلیسا از معدود کلیساهای جامع آلمانی است که استفاده شاهنشاهی از آن شده است. تاج‌گذاری امپراتورهای قرن ۱۶ تا ۱۸ میلادی در این کلیسا صورت گرفته است. بنای کلیسا بین قرن های ۱۳ تا ۱۵  میلای با ارتفاع ۹۵ متر به سبک گوتیک و از ماسه قرمز ساخته شده است.

باغ پالم

باغ پالم

باغ پالم فرانکفورت، بزرگ‌ترین باغ گیاه‌شناسی آلمان با ۵۴ هکتار در جاده بوکنهایمر است و بزرگ‌ترین باغ گیاه‌شناسی آلمان محسوب می‌شود. درست مانند دیگر باغ‌های گیاه‌شناسی در این باغ نیز می‌توانید گونه‌های مختلف گیاهان از سراسر دنیا را تماشا کنید. خانواده‌های فرانکفورتی آخر هفته‌ها یا در تعطیلات رسمی راهی این باغ زیبا می‌شوند تا هم از هوای مطبوع باغ لذت ببرند، هم سوار قایق‌های موجود در استخر باغ شوند.

خانه قدیمی اپرا

خانه قدیمی اپرا

در قرن ۱۹ میلادی در قلب میدان اپرای فرانکفورت خانه‌ای به سبک رنسانس ایتالیایی ساخته شد که آن را خانه قدیمی اپرا می‌نامند. این خانه یکی از مهم‌ترین سالن‌های کنسرت شهر فرانکفورت است.

کلیسای سنت پاول

کلیسای سنت پاول

کلیسای سنت پاول با نمای نئوکلاسیک در جنوب پاسگاه مرکزی پلیس فرانکفورت واقع شده است. بنای کلیسا میان قرن ۱۸ تا ۱۹ ساخته و مجددا در سال ۱۹۴۸ مرمت شده است. این کلیسا در حال حاضر دیگر به عنوان کلیسا کاربرد ندارد و امروزه یکی از مهم‌ترین سالن‌های فرانکفورت به شمار می‌رود.

منبع : kojaro.com

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک