به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

10 حقیقت جالب و خواندنی درباره بلژیک

جاذبه های توریستی و گردشگری

۱٫ هِرژه، خالق تَن‌تَن

ژرژ پروسپِر رِمی مشهور به هِرژه نویسنده و کاریکاتوریست بلژیکی بود که به خاطر خلق ماجراهای تَن‌تَن معروف است. این اثر، مشهورترین اثر کمیک (داستان مصور) در تاریخ دنیا و به‌ویژه در تاریخ اروپا است و به خاطر آن نام هِرژه در سال ۲۰۰۳ به تالار مشاهیر کتاب‌های کمیک اضافه شد. ماجراهای تَن‌تَن و میلو از معروف‌ترین داستان‌های مصور است که تاکنون به بیش از ۷۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته‌است. اولین نسخه از رشته ماجراهای تن‌تن و میلو در سال ۱۹۲۹ میلادی، توسط هرژه در روزنامه‌ای در بروکسل به زبان فرانسوی منتشر شد. هشت کتاب دیگر این مجموعه نیز در ابتدا به صورت سیاه و سفید به چاپ رسیدند و سپس در سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ به درخواست انتشارات کاسترمن که ناشر کتاب‌های تن‌تن بود، رنگی شدند.

قصه‌های تن‌تن و میلو درباره ماجراهایی است که برای یک خبرنگار کنجکاو و زیرک و سگش میلو اتفاق می‌افتد. وی در این ماجراها ضمن حل معماهای پیچیده، دوستانی نیز پیدا می‌کند که در قسمت‌های مختلف به داد تن‌تن می‌رسند. دوست همیشه همراه تن‌تن در این ماجرا ناخدا هادوک است که پس از آشنایی با تن‌تن در تمام ماجراها همراه او بوده است. به افتخار این نویسنده بزرگ که با کتاب های کمیک خود دنیا را فتح کرد، در بلژیک موزه ای به اسم او ساخته شده و آثار گرانبهای او در آن جا نگهداری می شود. موزه هرژه در مجموع سه طبقه دارد که شامل ۹ فضای نمایشگاهی، کافه و سینما است.

    هرژه خالق ماجراهای تَن‌تَن

۲٫ مرزی عجیب بین بلژیک و هلند

در مرز بین دو کشور بلژیک و هلند شهری به نام Baarle قرار گرفته که شهرت جهانی دارد. دلیل شهرت این شهر، وجود مرزی است که در آن قرار گرفته است. خیلی از ما تصوری که از مرزها داریم، وجود سیم خاردار و ماموران مرزبانی است، ولی در همه دنیا این شرایط حاکم نیست. خط مرزی بین دو کشور  بلژیک و هلند در بعضی از نقاط از وسط یک خانه یا یک رستوران رد شده است، به طوری که ممکن است بخش جنوبی خانه در قسمت بلژیکی نشین و بخش شمالی در کشور هلند قرار بگیرد. حتی شما در شهر “Baarle” کشور هلند می توانید وارد یک کافی شاپ شوید و در بلژیک از آن خارج شوید. این مرز در این شهر با علامت + سفید بر روی زمین مشخص شده است و نکته جالب اینجاست که این مرز در بعضی از نقاط حتی خط راست هم نیست و خمیده است. هلند و بلژیک از بسیاری از جهات کشورهای مشابهی هستند. یکی از این مشابهات فرهنگ و زبان آن هاست. بخشی از بلژیک به زبان هلندی صحبت می کنند و فرهنگشان بسیار مشابه بخش جنوبی هلند است. این دو کشور آن چنان به همدیگر گره خورده اند که تشخیص مرزهای آن ها گاها دشوار است. به دلیل اتصال کامل جاده ای (شبکه اتوبان ها و خیابان های بین دو کشور) و حتی اتصال کامل شبکه برق, شاید حتی متوجه عبور از مرز در سایر نقاط دیگر این دو کشور هم نشوید.

    مرز بین کشور بلژیک و هلند در شهر Baarle

۳٫ آنتورپ، پایتخت الماس جهان

آنتورپ شهری بندری در کشور بلژیک بوده که پایتخت الماس جهان لقب گرفته است. این شهر که یکی از مهم ترین مراکز تجارت الماس در دنیا به شمار می رود، اهمیت اقتصادی بالایی برای بلژیک دارد. در مجموع حدود ۸۴ درصد از الماس های بکر دنیا از این شهر به سایر نقاط جهان منتقل می شود. بد نیست بدانید، رقم تجارت الماس در این شهر طبق آمار فقط در یک ماه به ارزش ۴٫۵۵ میلیارد یورو بوده است. گردش مالی سالیانه تجارت الماس در دنیا، حدود ۵۴ میلیارد دلار برآورد شده است. نزدیک به ۳۸۰ کارگاه، نیازهای ۱۵۰۰ شرکت را در این عرصه برآورده می سازند. به طور کلی۳۵۰۰ تاجر، برش دهنده الماس و دلال در این صنعت وجود دارد. اغلب فروشندگان نیز هندی، یهودی، ارمنی و لبنانی هستند. بیش از ۸۰ درصد جمعیت یهودیان در آنتورپ به تجارت الماس مشغول هستند. تجارت الماس در آنتورپ نخستین بار توسط خانواده های هلندی که به این فعالیت اشتغال داشتند، راه اندازی شد. علاوه بر الماس و تجارت آن، این شهر دارای خانه ها و ساختمانهاي متعلق به قرن شانزدهم و موزه هاي قدیمی است که بيانگر تاريخ پُربار اين شهر است. بندر آنتورپ یکی از بزرگترین بنادر در جهان به شمار می‌آید. این بندر دومین بندر بزرگ اروپا و یکی از مراکز مهم حمل و نقل و تجارت در این قاره محسوب می‌شود. آنتورپ همچنین بزرگترین مجموعه یکپارچه پتروشیمی اروپا را در خود جای داده است.

    شهر بندری آنتورپ، پایتخت الماس دنیا

۴٫ کاخ دادگستری بروکسل

ساختمان عظیم و قدیمی وزارت دادگستری در کشور بلژیک، یکی از بزرگترین وزارتخانه های موجود در جهان به لحاظ قدمتِ ساختمان، وسعت و عظمت بنا به شمار می رود. این ساختمان در سال ۱۸۸۳ به دستور شاه بلژیک، لئوپولد دوم و توسط معمار معروف آن دوران، ژوزف پولارت ساخته شد. این بنا که از عظمت و وسعت قابل توجهی برخوردار است، امروزه هزاران توریست را از سراسر جهان برای تماشا به سوی خود جذب می کند. کاخ عدالت بروکسل به سبک نئو باروک و با جزئیاتی به سبک کلاسیک و معماری شرقی ساخته شد. این بنا به خاطر ابعاد بسیار بزرگش در ابتدا در نزد مردم احمقانه جلوه می کرد و برای مدتی طولانی مورد تحقیر همگان بود. قاب آهنی بنا که در نوع خود چیزی نو و پیشگام بود، در برابر نفوذ آب مقاوم نبوده و به مرور زمان زنگ زده، تغییر ابعاد داده و آسیب‌هایی به سنگ بنا وارد کرد. برای حفاظت مردم در برابر سنگ‌هایی که سقوط می‌کردند، سه دهه پیش داربستی به روی ورودی جلویی بسته شد. این داربست خود نیز زنگ زده و غیر قابل استفاده است. در فوریه سال ۲۰۱۶ وزارت کشور بلژبک، برنامه‌ای ده ساله را تدوین کرد تا این مجموعه را بازسازی نموده و آن را به جایگاه اولیه‌اش برگردانند. این پروژه که هزینه‌ای معادل ۱۰۰ میلیون یورو در بردارد، از سال ۲۰۱۸ آغاز شده و از ورودی اصلی ساختمان شروع می‌شود.

     کاخ عدالت بروکسل در کشور بلژیک

۵٫ هالرباس، بهشت آبی رنگ بلژیک

جنگلی در کشور بلژیک وجود دارد که در فصل بهار به خاطر شکوفه هایش، این احساس را به شما می دهد که وارد یک سرزمین جادویی شده اید. هالرباس (Hallerbos) یا جنگل آبی در فصل بهار (فروردین و اردیبهشت) با میلیون ها گل که ناقوس آبی نامیده می شوند، پوشیده می شود. در این جنگل ۵۵۰ هکتاری، فرشی از گل بر روی درختان باریک راش کشیده می شود و تا آنجا که چشم کار می کند، ادامه دارد. بازدیدکننده ها می توانند در مسیرهای مشخص شده پیاده روی کنند و خرگوش ها و گوزن ها را ببینند که در این جنگل سبز و آبی پرسه می زنند. فضای مه‌آلود و آرامش‌بخش این جنگل در فصل بهار، میزبان بسیاری از عکاسان و علاقه‌مندان به طبیعت است. البته جنگل های گل آبی در اروپا به خصوص در جنگل های قدیمی، چندان چیز عجیبی نیست اما هالرباس از لحاظ تراکم و زیبایی این گل ها در نوع خود منحصر به فرد است.

    جنگل هالرباس با گل های به رنگ آبی در کشور بلژیک

۶٫ میدان گراند پالاس

مشهورترین و محبوب ترین میدان پایتخت بلژیک، میدان گراند پالاس است. گراند پالاس که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی برمی گردد، به عنوان یکی از شلوغ‌ترین میدان‌های بروکسل شناخته می‌شود و سالانه بیش از چندین هزار گردشگر از آن بازدید می‌کنند.یونسکو این میدان را به عنوان میراث جهانی خود به رسمیت می‌شناسد و سالانه فستیوال‌های گوناگونی هم در آن برپا می‌شود. نمایش‌های نور و موسیقی به ویژه در دوران تعطیلات زمستانی که فستیوال «شگفتی‌های زمستان» برگزار می‌شود، بسیار دیدنی هستند. دو بار در سال گردشگران شانس دیدن فرش گل رنگارنگ را دارند که در گراند پالاس شکل می‌گیرد. تعداد زیادی کافه، فروشگاه و تجمع توریست‌های بسیار زیاد در این ناحیه، از آن میدانی دوست‌داشتنی ساخته است. همچنین تالار شهر (شهرداری) و موزه‌ی شهر بروکسل در این میدان واقع شده‌اند. منطقه دور گراند پالاس به نام «جزیره مقدس» (Ilot Sacré) شناخته می‌شود. حدود ۱۰۰ متری شمال غرب میدان اصلی، سازمان بورس بروکسل قرار دارد که یک سازه نئوکلاسیکی متعلق به سال ۱۸۷۳ است. در شمال شرقی میدان هم، گالری‌های سلطنتی سن اوبِر (Saint-Hubert) قرار دارند که برگرفته از گالری «اوفیتزی» فلورانس هستند.

    میدان گراند پالاس در شهر بروکسل بلژیک

۷٫ گلخانه سلطنتی لایکن

در شمال شهر بروکسل و در قصر سلطنتی لایکن، گلخانه ای بسیار زیبا وجود دارد که به گلخانه سلطنتی لایکن مشهور است. عمارتی با معماری جالب توجه در نوع خود و با فضایی سرسبز و اعجاب‌انگیز که با رایحه خوش گل‌ها همراه است. همه این زیبایی ها با هم در گلخانه سلطنتی لایکن جمع شده‌اند. این گلخانه سلطنتی تنها در یک دوره دو هفته‌ای در ما‌ه‌های آوریل (فروردین ماه) و می (اردیبهشت ماه) که تمام گل‌ها باز شده‌اند، برای عموم باز است. ساخت بنای قدیمی این گلخانه به قرن هجدهم میلادی برمی گردد که به دستور شاه لئوپولد دوم ساخته شده است. جالب است بدانید برای گرم کردن این گلخانه سلطنتی که ۲٫۵ هکتار هم مساحت دارد، سالانه به ۸۰۰ هزار لیتر سوخت احتیاج است. اگر به دنبال مکانی زیبا و سرسبز هستید که بهشت زمینی را برای شما تداعی ‌کند، بازدید از این گلخانه را در فصل بهار از دست ندهید.

    گلخانه سلطنتی لایکن در کشور بلژیک

۸٫ آشپزی در بلژیک

بلژیک یکی از کشورهایی در اروپاست که بیشترین رستوران های درجه یک و نمونه را در اختیار دارد. با این تفاسیر سخت نیست، که حدس زد غذاهای این کشور تا چه اندازه در قاره اروپا و دنیا زبانزد خاص و عام هستند. اگرچه‌ که غذاهای خانگی این کشور نیز برای بسیاری از گردشگران شناخته شده هستند. سول میونیق (Sole meunière) که نوعی غذایی دریایی است، قدیمی ترین غذای این کشور به شمار می رود. برای درست کردن این غذا کافیست تکه های ماهی را در مخلوط آرد، نمک، فلفل، پودر سیر و … بخوابانید تا مزه دار شوند و بعد آن ها را با کمی کره سرخ کنید. برای اینکه این ماهی طعم بهتری بگیرد بر روی آن از سس مخصوصی استفاده می شود که شامل جعفری خرد شده، آبلیمو، کره و … است. کاربناد فلمیند (Carbonade flamande) یکی دیگر از غذاهای رایج در این کشور است.

این غذا انواع مختلفی دارد و هر خانواده از نسلی به نسل دیگر آن را به شکل خاصی تهیه می‌کند. در تهیه آن از گوشت گاو، پیاز، نان، نمک، فلفل و سبزیجات استفاده شده و در کنار نوعی نوشیدنی غلیظ آن را سرو می‌کنند. واترزوی (waterzooi) نیز که یک نوع سوپ گوشت ماهی است، طرفدارن زیادی در بلژیک دارد و در اصل توسط ساکنین شهر گِنت (Ghent) تهیه شده است. از دیگر غذاهای این کشور به اختصار می توان به اِستومپ که از مخلوط کردن پوره سیب‌زمینی با انواع سبزیجات مانند کاسنی فرنگی، کلم پیچ، پیاز، هویج، شلغم، اسفناج تهیه می شود، کوفته قلقلی بلژیکی و Moules-Frites که نوعی غذای دریایی با صدف است، اشاره کرد. همچنین به هیچ عنوان نمی توان از کلوچه‌های (وافِل های) بلژیکی که در دنیا مشهور هستند، گذشت.

    کلوچه (وافل) بلژیکی یکی از خوشمزه ترین شیرینی های اروپا

۹٫ قلعه هال گیت

هال گیت (Halle Gate)، قلعه قرون وسطایی شگفت آوری است که در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک قرار دارد. هال گیت که در سال ۱۳۸۱ میلادی ساخته شده است، دومین دروازه و قلعه دفاعی شهر بروکسل بوده است. بلژیک رکوردار تعداد قلعه در جهان بوده و هال گیت یکی از زیباترین آن ها است. این دروازه یکی از استحکامات اصلی شهر بروکسل در برابر تهاجمات خارجی به شمار می رفته است. از  قلعه هال گیت در طول سال ها برای منظورهای مختلفی از جمله زندان، خانه آداب و رسوم، انباری برای ذخیره سازی غلات و کلیسای پروتستان ها استفاده شده است. این ساختمان بین سالهای ۱۸۶۸ و ۱۸۷۰ ترمیم و تغییراتی در آن به وجود آمد. در حال حاضر، هال گیت مبدل به موزه ای به نام موزه سلطنتی شده است که به هنر و تاریخ منطقه و این قلعه سابق پرداخته است.

    قلعه هال گیت در شهر بروکسل کشور بلژیک

۱۰٫ بزرگترین فستیوال مجسمه های شنی دنیا

هر ساله در شهر ساحلی «اُوستنده» در کشور بلژیک، بزرگترین فستیوال مجسمه های شنی دنیا برگزار می شود. این فستیوال هر سال از اواخر ماه ژوئن (تیر ماه) آغاز می شود و تا اوایل ماه سپتامبر (شهریور ماه) ادامه می یابد.جمعیت این شهر تنها ۶۸ هزار نفر بوده و در استان فلاندرز غربی واقع شده‌است. بیشتر مجسمه های شنی موجود در این فستیوال، الگو گرفته از فیلم ها و انیمیشن های ساخت شرکت والت دیزنی است که فرم وشکل دادن آن ها با شن، واقعا کار سخت و البته هنرمندانه ای است. ساختار اصلی این مجسمه ها از شن و آب تشکیل شده و از بِراش های مختلفی برای فرم دادن به آن ها استفاده کرده اند. فستیوال و مسابقات مجسمه های شنی از سال ۱۹۸۹ آغاز گردیده و در سه بخش انفرادی, دونفره و تیمی برگزار می شود. حدود شش هزار تُن شن، به وسیله ۲۰۰ کامیون به این مکان انتقال داده می شود تا هنرمندان بتوانند شروع به هنرنمایی کنند.

    مجسمه شنی شخصیت اِلسا در فستیوال مجسمه های شنی بلژیک

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک