به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

دریاچه استیل کجاست ؟

جاذبه های توریستی و گردشگری

یکی از زیبا‌ترین و مهم‌ترین مناطق توریستیِ استان گیلان و همینطور شهرِ زیبای آستارا ، که چشم‌اندازهای متنوع و بی‌نظیری را دارا می باشد و

در حدود ۷ کیلومتری جنوب مرکز شهر آستارا ، کنار جاده‌ اصلی تالش ، می توان آن یافت .

یکی از شگفتی‌ های دریاچه استیل، قرار گرفتن ریشه درختان در آب است و باعث شده است تا همواره درختان این منطقه در پهنای دریاچه حرکت کنند و جا به‌ جا شوند.

دریاچه استیل

این دریاچه از سال ۱۳۸۴ بعنوان یکی از پنج منطقه‌ی نمونه‌ ی گردشگریِ استان گیلان به شمار می‌رود . همچنین سبب شده است تا این استان نیز با رشد اقتصادیِ خوبی همراه باشد.

همینطور در سال ۱۳۹۳ نیز، با اعلام اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، در پی بارش‌های فراوان باران ، وسعت این دریاچه به میزان قابل توجهی افزایش یافت .

 

دریاچه استیل دقیقاً کجاست ؟

برای رسیدن به دریاچه استیل ، باید از طریقِ شهر زیبای آستارا سفر کنیم. از این شهر به‌سمت جنوب حرکت کرده و  به جاده آستارا – رشت برویم . بعد از طی کردن مسیری در حدود پنج کیلومتر، به دریاچه خواهیم رسید. یک جاده‌ ی کمربندی نیز دور تا دور دریاچه کشیده شده است که با طی کردنِ آن می توان چشم‌ انداز های بسیار دل انگیز و زیبایی را مشاهده کرد. همینطور برای ورود به دریاچه نیز می‌توان از قسمت شمالیِ منطقه اقدام کرد.

همین حالا دریاچه استیل را از روی نقشه ببینید 

 

خصوصیات جذاب دریاچه استیل :

 • دریاچه استیل مجموعاً دارای ۱۳۸ هکتار مساحت است.
 • آبِ این دریاچه از بارش‌های باران تامین می شود و به گفته ی مردم منطقه ، بخشی دیگر از آن نیز از چشمه‌ های بستر این دریاچه تامین می‌ گردد .
 • به سبب مورد قبلی و دارا بودنِ آبِ باران و دیگر سرچشمه ها ، آبِ دریاچه از نوع شیرین است .
 • این دریاچه ۱۳ متر پایین‌ تر از سطح دریا های آزاد قرار گرفته است .

 

حیات وحش دریاچه استیل :

این دریاچه مجموعاً میزبان بیش از ۸۰ نوع گونه‌ ی گیاهی و جانوری می باشد که متاسفانه بعضی از آن‌ ها در خطر انقراض قرار گرفته اند . به همین دلیل ، اکنون در این دریاچه و محیط های اطرافش ، حالتِ شکار ممنوع اعلام شده‌ است.

دریاچه استیل

علاوه بر این توضیحات نیز خوب است که به بررسیِ دقیق ترِ منطقه ی حیات وحشِ این دریاچه ی زیبا بپردازیم :

 • پرندگان مهاجر : دریاچه استیل هر ساله میزبان خیل عظیمی از مهاجرت پرندگان بسیار زیادی است که از مناطق مختلفی نظیرِ شمال دریای خزر ، مناطق قطبی و حتی اروپای مرکزی به  سوی این دریاچه پرواز می‌ کنند . همینطور تعدادی پرنده ی کمیاب نیز در میانِ این پرندگان یافت می شود که در نوع خود بسیار جذاب و حیرت انگیز است . که یکی از این پرندگان نیز “چینگیر نوک‌ سرخ” نام دارد .
 • ماهی ها :  انواعِ خوبی از ماهی های معروف مثلِ کپور و اردک ماهی نیز در این دریاچه به تعداد کمی وجود دارند و باعثِ زیبا تر شدن جلوه ی این دریاچه و منطقه نیز شده اند .
 • سایر جانداران : همچنین این دریاچه ، پذیرای وجودِ دیگر جاندارانی همچون انواع مار ، لاکپشت و نوعی موشِ بزرگ بنامِ “نوتریا” نیز هست که در این دریاچه زندگی هم می کنند.
 • پوشش گیاهی : از لحاظ پوشش گیاهی نیز ، این دریاچه در وضعیتِ خوبی قرار دارد . یکی از درختانِ معروف و همیشگیِ این دریاچه ، درختان توسکا هستند که در شرقِ دریاچه قرار گرفته اند . همینطور در قسمت غربی جنگل های سر سبز نیز می توان آن ها را یافت . همچنین ، همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم ، از جمله شگفتی‌ های دریاچه استیل، قرار گرفتن ریشه درختان در آبِ آن است و همین امر باعث شده تا همواره درختان این منطقه در پهنای دریاچه حرکت کنند و جا به‌ جا شوند. حال جالب است بدانید که ، آن ریشه ی درختانِ در آب ، ریشه ی همان درختانِ توسکای معروف هستند . همینطور به روایاتی ، به جهت وجود همین ریشه ی درختان در آب ، این دریاچه به “دریاچه ی درختان شناور” نیز معروف است.

 

تفریحات دریاچه استیل :

دریاچه استیل طوری است که نمی توان انتظارِ تفریحاتِ خاصی را در آن داشت . این منطقه ، محیطی بکر است که تفریحات محدودی را می‌توان در آن تجربه نمود . بعنوان مثال می‌توان با کرایه ی قایق‌های پدالی یا موتوری، در دریاچه به گشت‌ و‌ گذار پرداخت . و یا همچنین اگر اهل عکاسی بودید ، قطعا می توان سوژه‌ های زیادی برای عکاسی در این منطقه یافت . مثلاً از آب‌ ساکن دریاچه تا درختان توسکای معروف ، همه و همه جزء سوژه های بسیار زیبای عکاسی می توانند باشند .

همینطور ، برای بازدید‌ های خانوادگی و دوستانه نیز ، به راه انداختنِ پیک‌ نیک می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد . در کناره هایِ دریاچه ، با پهن کردنِ زیر انداز و برقرار کردنِ یک پیک نیک گرم خانوادگی یا دوستانه ، روزی خوش و آرام را در کنارِ این دریاچه ی زیبا بگذرانید .

دریاچه استیل

نکاتی مهم در هنگام سفر و بازدید از دریاچه استیل :

 • همانطور که در مطالبِ بالا نیز گفته شد ، به دلیل در خطر انقراض قرار گرفتن گونه های جانوریِ این دریاچه ، اکنون در این دریاچه و محیط های اطرافش ، حالتِ شکار ممنوع اعلام شده‌ است. بنا بر این دقت کنید و اکیداً از شکارِ حیوانات یا پرندگان خودداری کنید .
 • ماهی گیری نیز علاوه بر شکار ، در این دریاچه ممنوع اعلام شده است . پس دقت کنید که به ماهی گیری از درون دریاچه نیز نپردازید و به جای آن ، ماهی را از ماهی فروشان و ماهی گیرانِ محلیِ آن منطقه ، خریداری کنید .
 • از نزدیکی بیش از حد به دریاچه ، اکیداً خودداری کنید . چرا که خطر افتادن در دریاچه ، به شدت وجود دارد .
 • هر چند که بیان کردیم یکی از تفریحاتِ این دریاچه ، کرایه ی قایق‌ های پدالی یا موتوری و به گشت‌ و‌ گذار پرداختن در این دریاچه است ، اما طبق نظر فعالان محیط زیست ، این امر سببِ بهم خوردنِ اکو سیستم دریاچه خواهد شد . بنابراین اگر از این تفریح چشم‌ پوشی کنید ، به حفاظت دریاچه کمک شایانی خواهید کرد .
 • مهم ترین نکته ای که در هنگام بازدید و سفر از هر مکان و جاذبه ی طبیعی ای باید و باید رعایت شود و آن هم چیزی نیست جز خودداری از ریختن زباله در این مکان های بسیار زیبا .
 • طبیعت با بخشندگی ای بی پایان ، منابع و زیبایی های خود را به ما هدیه کرده است . قدردان آن باشیم.

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
 • ماه
 • فصل
 • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک