به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

روستاهای دره Dades مراکش

جاذبه های توریستی و گردشگری

شاید کشور مراکش به عنوان یک مقصد گردشگری چندان شناخته شده و محبوب نباشد، اما از نظر بسیاری از توریست‌ها و گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده‌اند، در زمره‌ی محبوبترین و دیدنی‌ترین مقاصد گردشگری جهان قرار گرفته است. در این قسمت با یکی از جاذیه‌های طبیعی این کشور آشنا خواهیم شد.

در قسمت شرقی کوه‌های اطلس کبیر (High Atlas) در مراکش و در نزدیکی شهر تینرهیر (Tinerhir)، دو رودخانه‌ی تودرا (Todra) و دادِس (Dades) در ۴۰ کیلومتر انتهایی مسیر خود در میان این کوه‌های بلند، ژرف‌دره‌ای را حفر کرده‌اند که تودرا جورج نامیده می‌شود. حدودا در ۱۵ کیلومتری شهر تینرهیر که در زبان عربی تنغیر (Tinghir) نامیده می‌شود، این ژرف‌دره به طور خارق‌العاده‌ای، زیباترین شکل ممکن را پیدا می‌کند. در این قسمت از دره، ارتفاع دیواره‌های بلند آن تقریبا به ۶۰۰ متر می‌رسد و فاصله‌ی دیواره‌های دو سمت این دره از همدیگر فقط ۱۰ متر است در حالی که دیواره‌های صاف و هموار این ژَرف‌دره در هر دو سمت ۱۶۰ متر ارتفاع دارند. گفته می‌شود که این دیواره‌های عظیم سنگی در طی روز به طرزی سحرآمیز تغییر رنگ می‌دهند. در ته ژرف‌دره‌ی تودرا جورج (Todra Gorge)، رودخانه‌ای جریان دارد که آب بسیار خنکی دارد. در یک زمان خاص، آب بسیار زیادی در این رودخانه جاری می‌شود که از اندازه‌ی این ژَرف‌دره کاملا مشهود است که این آب، دل صخره‌ها را شکافته و جریان یافته است.

 

این رودخانه از زمانی که خشک شده و میزان آب آن کاهش یافته به یک رودخانه‌ی یخچالی تبدیل شده است. آب این رودخانه توسط نهرهایی که از یخچال‌های طبیعی کوهستان بوجود می‌آیند، تامین می‌شود. یک جاده‌ی آسفالت که به خوبی نگهداری و مرمت می‌شود، در تمام مسیر تینرهیر به تودرا جورج و مناطق اطراف آن کشیده شده و این مناطق را به همدیگر متصل می‌کند. این دره‌ی زیبا به دلیل وجود توقفگاه‌های فراوان، برای پیاده‌رویی کردن و عکاسی، مکان بسیار مناسبی است. این صخره‌های مستحکم با سطح ناهموار خود برای صخره‌نوردان حرفه‌ای فرصتی را ایجاد می‌کنند تا از این طبیعت بی‌نظیر استفاده کنند. گردشگران این منطقه می‌توانند در یکی از هتل‌ها یا کلبه‌های کوچکی که توسط افراد محلی در این دره و در کنار رودخانه ساخته شده‌اند، شب را بگذرانند.

در پی این فعل و انفعالات طبیعی روستاهایی زیبا و جذاب در این ناحیه به وجود آمده اند که جزو جاذبه های گردشگری طبیعی مهم مراکش به شمار می روند.

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

Dades Valley

 

On the way to Dades Valley

 

جمع آوری : tourism7.com

منابع : kojaro.com

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک