به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

معبد گارنی ارمنستان

جاذبه های توریستی و گردشگری

گارنی نام یکی از آثار باستانی در استان کوتایک ارمنستان در ۳۲ کیلومتری ایروان و همچنین نام روستای نزدیک آن است. ساختمان گارنی را بازمانده دوران مهرپرستی دانسته‌اند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده بود.اکثر کلیساها و صومعه‌های ارمنستان بر روی بازمانده پرستشگاه های پیش از مسیحیت بنا شده است. تنها پرستشگاه غیرمسیحی بازمانده در ارمنستان گارنی است. معبد گارنی در سال ۷۷ پس از زایش مسیح یعنی در دوره یونانی مآبی ساخته شده و تنها پرستشگاه یونانی مآب در ارمنستان امروزی است. ستشگاه گارنی نفوذ فرهنگ هلنی را در قرنهای اول و دوم ( ق.م ) در ارمنستان نشان می دهد.

معبد باستانی گارنی تنها بنای به جای مانده از دوران پیش از مسیحیت در ارمنستان است .قدمت این منطقه به هزازه سوم پیش از میلاد میرسد . بنا بر مدارک موجود معبد در سال ۲۱۶۶ پیش از میلاد برای اولین بار بنا شده است . در نوشته های تاریخی تاکیتوس از این منطقه با نام گورنیا یاد میشود .”موسی خورنی” تاسیس گارنی را به “گِقام” – نبیره “‌هایک ناهاپت” نسبت می‌دهد که به نام نوه او، گارنیک، آن گارنی نامیده شده است در کاوش های باستان شناسی در قلعه گارنی تعداد زیادی اشیا مربوط به عصر پیشا مفرق کشف شده است . همچنین مقبره های مربوط به عصر میانه و پسین مفرق( هزاره دوم پیش از میلاد ) مورد کاوش و بررسی قرار گرفته است علاوه بر این سفالینه های مربوط به قرون ۹-۴ پیش از میلاد نیز در این محل کشف شده است . پی بناهای مسکونی شراب خانه ها به همراه کوزه های نگهداری شراب. به همراه هاون . آسیاب های سنگی . سلاح و سکه کشف شده است
بنای معبد ی که امروزه در این مکان پا برجاست به شال ۶۶ میلادی میرسد همچنین در این محوطه آثار باقیمانده از کاخ مربوط به دوران اورارتویی و همچنین مجموعه حمام به سبک یونانی با نوشته های به این زبان وجود دارد
بنای فعلی قلعه در قرون دوم تا سوم قبل از میلاد ایجاد شده است. این سیستم نظامی و استحکامی قابل توجه بر روی دماغه صخره‌ای بلند مثلثی شکل ساخته شده و از سمت جنوب، جنوب غربی و تا قسمتی از سمت شرق توسط صخره‌های طبیعی غیرقابل عبوری احاطه شده است و در الباقی قسمتها مانع دفاعی عظیمی با ۱۴ برج‌های مستطیل شکل و باروهای محکم به دنباله هم ساخته است. در قسمتهایی که دفع حمله دشمن با نیروهای کمتری امکان‌پذیر بود، برج‌هایی به فاصله ۲۵ تا ۳۲ متری از همدیگر ساخته شده‌اند که در قسمتهای دیگر به هم نزدیکتر بوده و در فاصله ۱۰ تا ۵/۱۳ متری قرار دارند و یک قوس مصنوعی را بوجود می‌آورند که آسیب رساندن به نیروهای دشمن را که به داخل وارد شده‌ بودند، تسهیل می‌کرد.
مبعد ستونی در مرکز ترکیب ساختمان‌های قلعه قرار دارد. از مبعد به سمت غرب، پیکر بزرگ ساختمان درباری تقریبا از لبه دماغه صخره بلند شده است. ساختمان حمام از چهار اتاق پی در پی که در یک راستا قرار دارند، تشکیل شده است. اتاق اول به سبب موقعیت خود و طراحی داخلی غنی (کف با نقاشی‌های خاتمکاری، استخر آب ایجاد شده در حفره منحنی شکل و غیره)، سرسرا و رختکن حمام بوده است. اتاق‌های دوم و سوم که از نظر پلان زیربنایی یک شکل می‌باشند، اتاقهای استحمام بوده‌اند که دومی برای آب سرد و سومی آب ولرم بوده است. بیشتر قسمتهای اتاق چهارم که بلافاصله بعد از اتاقهای استحمام‌ آب سرد و ولرم قرار دارد و فرم و اندازه‌های آنها را نیز دارد، اتاق استحمام آب گرم بوده است. در قسمت شمال غربی آن آب انبار و در زیر کف قسمت جنوب غربی، آتشگاه برای گرم کردن آب یافت شده است. خاتمکاری رختکن که از آثار تاریخی نقاشی ارمنستان در دوران ماقبل مسیحیت می‌باشد، از لحاظ علمی و هنری توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. بر روی خاتم کاری عکس دریا به تصویر کشیده شده و در آنجا خدایان متفاوتی، پریان دریایی انسانی با کمر اسب و انتهای ماهی ماهیگیر، ماهی‌های مختلف و غیره تصویر شده است. در تصاویر، اصطلاحات مختلفی در رابطه با دریا (“اعماق دریا”، “آرامش دریایی” وغیره) و اسامی خدایان (گلاوکوس، تتیس و اِروس و غیره) وجود دارند. نیم تنه مرد و زنی در مرکز خاتم کاری به تصویر کشیده شده است که در بالای آن عبارت “بدون اینکه چیزی دریافت کنیم، کار کردیم” نوشته شده است. این خاتم کاری از ۱۵ رنگ‌ مختلف از سنگهای طبیعی ساخته شده است. سوژه، تکنیک اجرا، ویژگی‌های سبک و رنگ آن و همچنین ساختار بنای حمام مبنایی شدند که کل بنای تاریخی کاری متعلق به قرن سوم میلادی قلمداد شود.

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebb405e475.jpg

 

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebb4098dc2.jpg

هر ناحیه و مکان در ارمنستان با محصولات محلی و کالاهای خاص خود معروف است. گارنی با لواش (نان پیتا نازک ارمنی)، پنیر فتا، ماست، شراب، سیب، گردو، فندوق و بادام معروف است. شما می توانید آنها را از محلی ها خریداری کنید ، اما بعضی از محصولات مانند شراب تازه ، فصلی هستند و تنها در ماه نوامبر در دسترس می باشند.

 

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebb40d232a.jpg

دژ گارنی یکی از مراکز فرهنگی بود که توسط ادوارد دوم ساخته شده است. نرو امپراطور رومی ۵۰ میلیون دینار طلا برای بازسازی آتاشات، پایتخت باستانی ارمنستان که توسط رومی ها نابود شده بود اهدا کرد. پادشاه تیریدتس هدایای نقدی روم را برای مرمت دژ و پرستشگاه گارنی استفاده کرد. بعد از پذیرش مسیحیت گارنی مقر تابستانی پادشاهان ارمنی شد. پرستشگاه در زمین لرزه سال ١٩۷۶ میلادی نابود شد، اما در سال ١۹۷۵ میلادی بازسازی در گارنی مناطق خیلی جالب و دیدنی وجود دارند: پرستشگاه، حمام قدیمی ، دیوارهای کلیسای قرن هفتم میلادی، منظره باور نکردنی رشته کوه های یرانس، تنگه آزاد و مناطق حفاظت شد اربونی و خسرو. رودخانه آزاد با آب زلال و خنکش زیستگاه ماهی قزل آلا و خرچنگ رودخانه ای است. شما می توانید از منظره باور نکردنی تنگه آزاد، از پرستشگاه گارنی لذت ببرید. متأسفانه درّه ی باریک و تنگ توسط حصار ایمنی احاطه شده است، که روح باستانی و جلوه طبیعی را مخدوش کرده است. نزدیک ورودی پرستشگاه با فروشندگان محلی مواجه می شوید، که سوغاتی نظیر مربا و محصولات محلی می فروشند.

 

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebb410b1dd.jpg

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebb413b259.jpg

 

https://tourism7.com/wp-content/uploads/2018/12/5bfebb4163022.jpg

 

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک