به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۳

10 حقیقت جالب و خواندنی درباره صربستان

جاذبه های توریستی و گردشگری

۱٫ بلاکِرکُوا

بلاکِرکُوا را می توان، یکی از زیباترین مناطق کشور صربستان قلمداد کرد. این شهر هر چند از نظر اقتصادی، ضعیف بوده و امکانات مدرن و پیشرفته در آن بسیار کمیاب است، ولی دارای اماکن تفریحی، پوشش گیاهی متنوع و خاص به همراه آب و هوای مطلوبی است. این شهر کوچک، برای دوری از شلوغی شهر و آلودگی هوا منطقه بی نظیری است. دو رودخانه چشم ‌نواز و هفت دریاچه مصنوعی دل ‌انگیز در مجموع لقب «ونیز استان وژوودينا» را برای شهر بلاکِرکُوا به ارمغان آورده است. این شهر کوچک که در جنوب منطقه تاریخی بنات (Banat) واقع شده است و جاذبه مهم گردشگری در این کشور قلمداد می شود. جالب است بدانید، هفت دریاچه بلاکِرکُوا بر اثر چندین دهه عملیات شن‌برداری در دشت‌های مجاور این شهر و روستای وراسِوگای (Vracev Gaj) ایجادشده‌اند. در فصولی از سال که بازدید گردشگران به اوج خود می‌رسد، روزانه بیش از ده هزار نفر در کنار این دریاچه‌های هفت‌گانه حاضر می‌شوند و به تفریح و سیاحت می‌پردازند.

     شهر بلاکِرکُوا در کشور صربستان

۲٫ جشنواره های فرهنگی کشور صربستان

صربستان یکی از کشورهای مهم از نظر برگزاری انواع جشنواره های فرهنگی در دنیا شناخته می شود. یکی از مهم ترین این جشنواره ها، کوستندورف بوده که مقر آن دهکده درونگارد است. دهکده درونگارد، قطب عالم سینما و یک مقصد فرهنگی هنری است که در میان جاذبه‌های گردشگری صربستان هرگز نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. خالق این مکان گردشگری چشم‌نواز، اِمیر کوستوريتسا (Emir Kusturica) کارگردان خبره و سرشناس سینمای جهان است. در این دهکده فقط همایش‌ها و رویدادهای مختص هنر سینما برگزار می‌شود که برای نمونه می‌توان به جشنواره کوستندورف اشاره کرد. در جریان این رویداد مهم، چهره‌های سرشناس عرصه سینما از سراسر جهان در این مکان گرد هم می‌آیند.

از کشورمان هم چهره های سرشناسی همچون، اصغر فرهادی و لیلا حاتمی نیز حضور داشته اند. از دیگر جشنواره های مهم این کشور، جشنواره موسيقی اکسيت (EXIT) است که هر ساله در شهر نووی ساد برگزار می شود. نووی ساد از نظر جغرافیایی در شمال شهر بلگراد قرار گرفته و نزدیک به ۱۵ سال، میزبان یکی از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی جهان به نام جشنواره اکسیت است. برخی از معروف‌ترین موسیقیدان‌ها و نوازندگان دنیا در اینجا سابقه حضور داشته اند. برای مثال می‌توان از چهره‌های صاحب نامی همچون استینگ (Sting)، لئونارد کوئن (Leonard Coen) و گروه پراديجی (Prodigy) نام برد که همگی بخشی از شهرت خود را مرهون این جشنواره هستند.

    جشنواره موسیقی اکسیت در شهر نووی ساد

۳٫ کوهستان میروتش

در بخش پُرپیچ و خم رودخانه دانوب، کوهستانی وجود دارد که به راستی، بهشت گمشده کشور صربستان است. مرتفع ترین قله کوهستان میروتش، استرباتس بزرگ (Great Strbac) نام دارد و بالا رفتن از آن کار هر کسی نیست. میروتش علاوه بر قله استرباتس، دارای سه قله دیگر به نام‌های مالی ويس (Mali Vis)، ويسوکی سوکار(Visoki Cukar) و شارشیا ايگلاويسا (Čaršija i Glavica) است. دو فلات‌ این کوهستان هم، کیلوما (Kiloma) و بويان آلدن (Beljan i Alun) نامیده می‌شوند. گردشگرانی که به این منطقه مسافرت می‌کنند، می‌توانند در هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهر کلدوو، دونی میلانوواتس و روستای توريستی تِکیا ماندگار شوند. در اطراف کوهستان میروتش، جاده هایی وجود دارند که بسیار مناسب برای پیاده روی و قدم زدن هستند.

     کوهستان میروتش، بهشت گمشده صربستان

۴٫ خانه ای در میان دِرینا

در آگوست سال ۲۰۱۵، عکسی در نشریه معتبر نشنال جئوگرافیک به چاپ رسید که به سرعت شهرت جهانی پیدا کرد. این عکس، تصویری از خانه ای تنها در وسط رودخانه درینا در صربستان بود، که بعد از انتشار توسط نشریه فوق، مسافران کنجکاو زیادی از سراسر جهان برای دیدن این خانه، روانه شهر باجیناباستا شدند. این شهر در دره این رودخانه در لبه شرقی پارک ملی تارا قرار دارد. زیبایی این خانه توسط عکاس مجارستانی «ایرنه بکر» در ماه اگوست ثبت شده است. خیلی زود این عکس در اینترنت مشهور شد. هرچند این خانه به تازگی مشهور شده، اما بیش از نیم قرن است که در وسط رودخانه بر روی تخته سنگی بزرگ، پابرجاست. این خانه در سال ۱۹۶۸ توسط گروهی از پسران جوان که نیاز به مکانی برای آفتاب گرفتن داشتند، ساخته شد. از آنجا که سنگ به تنهایی کافی نبود، آن ها مقداری تخته هم به این مکان آوردند. در سال بعد، پسران سقف و دیوارها را ساختند و خانه تکمیل شد. آن ها برای انتقال مصالح از قایق و کلک استفاده کردند. این خانه چندین بار در اثر سیل نابود شد، اما هربار دوباره از اول بازسازی شده است.

    خانه ای در وسط رودخانه دِرینا در شهر باجیناباستا صربستان

۵٫ برج های کالمگدان

برج های کالمگدان (Kalemegdan Towers) در قرن دوم میلادی ساخته شده و به عنوان نماد شهر بلگراد شناخته می شود. این ارگ، چشم انداز بی نظیری از محل تلاقی رودخانه های دانوب و ساوا دارد که می تواند مدت ها شما را بر سر جای خود میخکوب کند. دژ نظامی بلگراد با برج‌هایش به واقع یکی از زیباترین مناطق اروپاست. این نقطه جذاب و مشهور در میان گردشگران، در عکس‌های بسیاری ثبت شده است. کالمگدان دارای برج های زیبایی است که بازدید از آن ها، افسانه های شوالیه های دلاور را برایتان یادآوری می کند. این قلعه در طی قرن ها، بیش از ۴۰ بار نابود شده و دوباره بازسازی شده است. بخش عمده ای از آن چه که امروزه از این بنا می بینید، محصول بازسازی های کشور اتریش، مجارستان و ترکیه در قرن هجدهم میلادی است. امروزه وجود کافه ها و سرگرمی های متعدد در اطراف قلعه، بازدید از این بنا را نزد گردشگرانی که به بلگراد سفر می کنند، محبوب تر کرده است.

     برج های کالمگدان در شهر بلگراد صربستان

۶٫ دره اوواچ

دره شگفت انگیز اوواچ، یکی از زیباترین مکان های گردشگری و حفاظت شده صربستان به حساب می آید که با مناظر جذاب خود، همچون نگینی در دل این کشور می درخشد. این مکان، زیستگاه یکی از بزرگترین کرکس های دنیا، کرکس گریفون است. این کرکس بسیار بزرگ بوده و طول بال های آن بعضا به سه متر هم می رسد. کرکس گریفون نقش بی همتایی در زنجیره غذایی این منطقه دارد؛ زیرا به دلیل تغذیه از لاشه حیوانات، مانع از انتشار بیماری ها در این دره می شود. به غیر از کرکس گریفون، منطقه اوواچ زیستگاه ۱۰۴ گونه پرنده دیگر نیز محسوب می شود. دلیل زیبایی این دره به خاطر، رودخانه پرپیچ و خم موجود در آن است. این رودخانه در منطقه ای به وسعت ۷۵۴۳ هکتار جریان دارد که زمین آن از جنس سنگ آهک پر از شکاف بوده و در آن غارهای زیرزمینی متعددی نیز یافت می شود. این رودخانه، دارای پیچ و خم های عمیق و زیادی است و به شکل زیگ زاگ در میان کوه های صخره ای، راه خود را گشوده است. در منطقه اوواچ، غارهای متعددی در اندازه های مختلف وجود دارد، که بزرگ ترین آن ها با طول ۶۱۸۵ متر، بزرگ ترین غار کشف شده صربستان است.

    دره شگفت انگیز اوواچ در کشور صربستان

۷٫ شهر زیرزمینی و پنهان بلگراد

پایتخت صربستان در طول تاریخ هفت هزار ساله خود میزبان افراد و حکومت‌های بسیاری بوده و مردمان زیادی در آن سکونت داشته‌اند. این شهر، شاهد حکومت‌های مختلفی بوده و بارها توسط دشمنان مورد حمله واقع شده است. به همین دلیل نیز در طی سالیان طولانی، بارها با خاک یکسان شده و دوباره آن را از نو ساخته‌اند. اسرار زیادی در دل این شهر وجود دارد که یکی از آن ها، شهری زیرزمینی است. امپراتوری‌های حاکم بر بلگراد در طول تاریخ، راه‌های ارتباطی زیرزمینی زیادی در این شهر ساخته‌اند و در طول سالیان دراز، بلگراد یک شهر زیرزمینی کامل را در دل خود پنهان کرده است. مارپیچی در میان راه‌های تودرتو وجود دارد که عمقی برابر با ۶ متر دارد و یکی از عمیق‌ترین حفره‌ها در راه‌های زیرزمینی است. هم اکنون این شهرهای زیرزمینی و پررمز و راز، از جاذبه های مهم گردشگری این شهر به حساب آمده و درآمد خوبی را نصیب بخش گردشگری بلگراد کرده است.

     شهر زیرزمینی و پنهان بلگراد

۸٫ آشپزی در صربستان

صربستان به دلیل اینکه در طی قرون متوالی در سیطره امپراتوری های مختلفی در طول تاریخ بوده، آشپزی این کشور هم از آن تاثیر گرفته است. غذاهای اصیل صربستان، در واقع از غذاهای اتریشی، ترکی، بلغاری و یونانی تأثیر پذیرفته است. گوشت‌های کباب شده، انواع سوسیس، پنیرها و نان‌های محلی بسیار رایج و محبوب هستند. گیاه‌خواران نیز در بلگراد از غذا خوردن لذت می‌برند چون رژیم غذایی این کشور به استفاده از سبزیجات فراوان شهرت دارد. غذای سنتی مهم این کشور، چواپی (Ćevapi) نام دارد. این غذا از گوشت چرخ کرده درست شده و به نوعی شبیه سوسیس است. در این غذای اشتهاآور، گوشت‌ها پس از آماده شدن کبابی و گریل می‌شوند و اغلب در هر ظرف بین ۵ تا ۱۰ عدد از این کباب‌ها به همراه پیاز ریزشده، کمی پنیر فتا، خامه و مقدار اندکی نمک و فلفل سرو می‌شود. غذای مهم دیگر این کشور، موساکای است. موساکا غذایی است که اغلب با سیب زمینی یا بادمجان درست می‌شود که در شکل صربستانی آن از لایه‌های سیب‌زمینی استفاده می‌شود. از غذاهای مهم دیگر این کشور به اختصار از نگاه می توان به شینسل صربستانی، سارما یا دلمه کلم، سوسیس صربستانی (Kobasice) و وارسی (Cvarci) که یکی از غذاهای محبوب منطقه بالکان است، اشاره کرد. کیک ها و دونات های این کشور هم دارای شهرت خاصی در اروپا است و بسیار خوشمزه هستند.

    چواپی غذای سنتی کشور صربستان

۹٫ پارک ملی دِرداپ

پارک ملی دِرداپ صربستان (Derdap National Park) در منطقه مرزی این کشور با رومانی قرار دارد و جاذبه مهم گردشگری صربستان محسوب می شود. دِرداپ، جواهر صرب ها بوده و رودخانه مهم دانوب نیز از آن می گذرد. مساحت این پارک ۶۴ هزار هکتار است و جنگل بزرگ گلوباک را در دل خود جای داده است. این جنگل خود دارای انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری است و مناطق باستان شناسی جذاب و جالبی را در بر دارد. این پارک دارای آبشار، غار، جنگل و مسیرهای پیاده روی است.گردشگران می توانند در این پارک ملی و جنگل زیبای آن اقامت داشته باشند و در رود دانوب شنا کنند، که آب این رود بسیار مناسب برای شنا می باشد. پارک ملی دِرداپ، دارای چهار دره تنگ و به طول ۱۱۵ کیلومتر است و دره درداپ هم در این محل، از ترکیب این چهار دره تشکیل شده است. یکی از این چهار دره به نام گوسپودین ویت (Gospodin Vit)، دارای یکی از عمیق‌ترین رودهای جهان است. با توجه به اینکه این دره‌ها، ورودی جنوبی کوه‌های کارپات (Carpathian) هستند، از آن‌ها به عنوان «دروازه آهن» هم یاد می‌شود. این پارک طبیعی زیبا در نزدیکی قلعه گلوباک (Golubac) قرار دارد و میزبان گیاهان و حیوانات زیادی است که با زیبایی‌های خاص خود، یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی صربستان محسوب می‌شود.

    پارک ملی دِرداپ در کشور صربستان

۱۰٫ شهر شیطان

در آخرین دقایقِ سفرمان با به صربستان، سری به یکی از مکان های عجیب و رُعب آور این کشور می اندازیم. در صربستان، شهری وجود دارد متشکل از صخره‌های عجیب‌و‌غریبی که بر اثر فرسایش شکل گرفته‌اند و به دلیل همین اشکال عجیب، به این شهر نام «شهر شیطان» داده شده است. افسانه‌های محلی این سرزمین می‌گویند این سنگ‌ها، افرادی بوده‌اند که در یک جشن عروسی شرکت کرده‌اند و شیطان آن‌ها را تبدیل به سنگ کرده است. این مکان از بیش از ۲۰۰ ساختار سنگی منحصر به فرد تشکیل شده است که در سرتاسر دو دره زیبا بر روی دامنه کوه‌های رادان (Radan) در جنوب صربستان پراکنده شده است. ستون‌های موجود در آن همیشه درحال پیشرفت است؛ آن‌ها فرو می‌ریزند و دوباره از نو تشکیل می‌شوند. شهر شیطان در نزدیکی شهرکورسوللیا و در۲۷ کیلومتری این شهر قرار دارد. در شهر شیطان چشمه های بسیار اسیدی با مواد معدنی بسیار بالایی وجود دارد. این شهر نامزد هفت شگفتی جدید طبیعت شده است و گردشگران و ماجراجویان بسیاری را به سوی خود می کشاند.

    شهر شیطان بر روی دامنه کوه‌های رادان در صربستان

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک