به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

10 حقیقت جالب و خواندنی درباره روسیه

جاذبه های توریستی و گردشگری

۱٫ بهشت میلیاردها

کشور روسیه و البته پایتخت آن، شهر مسکو بهشت میلیاردرهای جهان  به شمار می رود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، فقط در همین شهر مسکو ۷۴ میلیاردر زندگی می کنند که این شهر را به محبوب ترین شهر دنیا، برای زندگی آن ها تبدیل کرده است. در واقع مسکو، دارای بیشترین میلیاردر نسبت به دیگر شهرهای جهان است. مجموع دارایی های ۲۰ میلیاردر بزرگ روسيه، بيش از ۲۲۷ ميليارد دلار است كه از مجموع توليد ناخالص داخلی کشوری به مانند پاكستان هم بيشتر است.

۲٫ تعداد بالای زنان نسبت به مردان در روسیه

به طور کلی در جهان تعداد مردان بیشتر از زنان است و طبق تخمین های سازمان ملل به ازای ۱۰۰ زن در جهان حدود ۱۰۲ مرد وجود دارد، اما این آمار در کشور روسیه کاملا متفاوت و برعکس است. در روسیه چیزی که زیاد به چشم می آید، تعداد بیشتر زنان در این کشور نسبت به مردان است. جمعیت زنان، ۱۱ میلیون بیشتر از جمعیت مردان است. یکی از مهم ترین دلایل این عدم تعادل جمعیت، جنگ جهانی دوم است که در آن بسیاری از مردان روسی کشته شدند. در کل علاقه به ازدواج در این کشور کم بوده و رشد جمعیتی آن هم چندین سال است، که منفی است.

۳٫ متروی مسکو، زیباترین شبکه‌ی حمل ‌و‌نقل زیرزمینی جهان

شاید برای خود مردم مسکو تعجب آور نباشد، اما برای توریست هایی که به این کشور سفر می کنند و برای اولین بار هم از متروی پایتخت روسیه استفاده می کنند، در همان بدو ورود میخکوب می شوند. چهره های آرام و کنجکاو گردشگران که به نقوش و مجسمه های رمزگونه تونل های مترو خیره می شوند و اندکی بعد با دوربین های خود این نقوش هنری را ثبت می کنند. عکس هایی که اگر زیر آن نوشته نشود، اینجا متروی شهر مسکو است، بی تردید شما آن را با قصرهای رویایی پادشاهان اشتباه می گیرید. بد نیست بدانید، روزانه ۹ ميليون نفر از متروی این شهر استفاده می كنند كه بيشتر از مجموع مسافران لندن و نيويورک در کل ساعات روز است.

   تصویر: متروی مسکو زیباترین مترو جهان

۴٫ موزه ای که نگهبانان آن، گربه ها هستند

موزه آرمیتاژ که بزرگترین موزه کشور روسیه و در شهر سن پترزبورگ واقع است، شاید در نگاه اول موزه خیلی عجیبی به چشم نیاید. اما چیزی که آن را از سایر موزه های دنیا متمایز می کند، تعداد بالای گربه ها در این موزه است. در موزه آرمیتاژ، نزدیک به هفتاد گربه زندگی می‌کنند که از گنجینه‌های آن در برابر جوندگان مختلف به خصوص موش ها، حفاظت می‌کنند. این سنت جالب به سال ۱۷۴۵ و دستور ملکه الیزابت، دختر پتر کبیر، بنیان‌گذار شهر سن پترزبورگ برمی گردد. این موزه با سه میلیون اثر هنری، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌ها و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری در جهان به شمار می رود. از جمله هنرمندانی که آثار آن ها در موزه آرمیتاژ  نگهداری می شوند، می‌توان به میکل‌آنژ، لئوناردو داوینچی، پیتر پل روبنس، آنتونی فان دیک، رامبرانت، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پل گوگن و پابلو پیکاسو اشاره کرد.

۵٫ درختان مخصوص قفل در مسکو

پایتخت روسیه پر از عجایب و البته مکان های دیدنی است که شاید نظیر آن را در کمتر شهری در جهان بتوان پیدا کرد. یکی از این مکان ها، درختان مخصوص قفل در این شهر است که زوج‌های جوان برای نشان دادن عشق و علاقه‌ی میان خود، قفل‌هایی به آن ها می‌زنند. این درختانِ مملو از قفل، در پلی در شهر مسکو قرار دارد که به پل عشاق معروف است. عشق بین دو نفر می‏ تواند دارای نمادهای بسیاری باشد، اما اینکه بتوانید در عمرتان، درخت هایی ببینید که به جای برگ و میوه، قفل دارند شاید فقط در پل عشاق و در شهر مسکو این تصویر زیبا رو ببینید.

۶٫ طولانی ترین راه آهن سراسری دنیا

راه آهن سراسری سیبری با داشتن ورودی به همه راه های سراسری دنیا، لقب طولانی ترین راه آهن جهان را به خود اختصاص داده است. طول ریل ها و مسافت این راه آهن بیش از ۹۲۰۰ کیلومتر است. قطارهای سوار بر این مسیر ریلی، سفرشان را از مسکو شروع می کنند، از آسیا می گذرند و بعد از آن به ولادی وستک می رسند که نشان دهنده پایان سفر طولانی آن هاست. سفر در این راه آهن بدون توقف ۱۵۲ ساعت و ۲۷ دقیقه طول می کشد. این راه آهن یکی از حقایق جالب روسیه است. قبل از اینکه راه‌آهن سراسری سیبری ساخته شود، سریع‌ترین راه برای سفر بین شهر‌های سن پترزبورگ و ولادی وستک، عبور از اقیانوس اطلس، سفر زمینی در آمریکای شمالی و سپس عبور از اقیانوس آرام بوده‌است. خط‌آهن سراسری سیبری از ۱۶ رود بزرگ عبور می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین پل‌ها در این مسیر ۲۶۱۲ متر ارتفاع دارد و روی رود آمور (Amur) ساخته شده‌است. بلندترین تونل این مسیر از ۸۱۴۰ کیلومتری آن شروع می‌شود و دو کیلومتر طول دارد. علاوه بر مناظر و چشم‌انداز‌های شگفت‌انگیزی که بیرون از قطار، از مقابل دیدگان شما می‌گذرند، تجربه‌ای منحصر‌ به‌فرد در زندگی داخل قطار انتظارتان را می‌کشد.

۷٫ به زنان خود ابدا گل ندهید

مردم روسیه یکی از خرافاتی ترین کشورهای جهان به شمار می روند. یکی از خرافه هایی که مخصوصا در مردان این کشور رایج است، این است که مردان به هیچ وجه به زنان خود گل نمی دهند. چراکه معتقدند دادن گل به همسر با بدشانسی همراه است و تشییع جنازه در پی دارد. پس اگر در سفر به روسیه دیدید و یا شنیدید که حتی یک زن هم در طول زندگی با همسرش، حتی یک عدد گل هم از مرد مورد علاقه خود دریافت نکرده، پس زیاد تعجب نکنید. از دیگر خرافات جالب توجه مردم روسیه این است که، روس ها هنگامی که چیزی را در خانه جا می گذارند، به هیچ عنوان دوباره باز نمی گردند و از فرد دیگری درخواست می کنند که آن را برایشان بیاورد.

۸٫ مجسمه یادبود مادر میهن

یکی از مشهورترین تندیس ها و مجسمه های کشور روسیه و حتی دنیا، مجسمه یادبود مام یا مادر میهن در شهر ولگوگراد است. در اواخر دهه ۵۰ میلادی این مجسمه تاریخی به عنوان یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. این مجسمه غول آسا، یادواره نبرد استالینگراد است که در کتاب رکوردهای گینس، به عنوان بلندترین تندیس یادبود جهان به ثبت رسیده است. این مجسمه با ۸۵ متر ارتفاع، دو برابر مجسمه آزادی در امریکا بوده و در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین مجسمه تاریخی ثبت شده است. این زن نماد کشور روسیه است. از نوک شمشیر تا پایین ارتفاع این مجسمه ۸۵ متر،کل بدنه ۵۲ متر و ارتفاع شمشیر آن ۳۳ متر است.

  مجسمه یادبود مادر میهن روسیه

۹٫ درياچه بايكال

این دریاچه در جنوب سیبری در کشور روسیه، میان استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا واقع است و هفتمین دریاچه بزرگ جهان به شمار رفته و در فهرست میراث جهانی قرار دارد. اما چیزی که این دریاچه را متمایز می کند، این است که ۲۰ درصد آب شیرین غیر منجمد جهان به تنهایی فقط در همین دریاچه واقع است. حجم آب شیرین دریاچه بایکال از مجموع آب‌های دریاچه‌های بزرگ آمریکا نیز بیشتر است . این دریاچه علاوه بر این رکورد منحصر به فرد، دارای رکوردهای خاص دیگری نیز هست که از جمله آن می توان به عمیق ترین دریاچه جهان با عمق بیش از ۱۶۰۰ متر، زلال ترین دریاچه جهان و همچنین قدیمی ترین دریاچه دنیابا قدمتی نزدیک به ۲۵ میلیون سال اشاره کرد.

   دریاچه بایکال در جنوب سیبری

۱۰٫ سردترين منطقه‌ مسكونی دنیا

روسیه دارای سردترین منطقه مسکونی در دنیاست که بشر تاکنون توانسته در آن دوام بیاورد. روستایی در منطقه سیبری به نام Oymyakon با دمای منفی ۷۲ درجه سانتی‌گراد، سردترین منطقه زندگی انسان بر روی کره زمین است. در روز بیست و ششم ژانویه ۱۹۲۶ دمای منفی ۷۲ درجه سانتی‌گراد در این روستا به ثبت رسیده‌ که کمترین دمای ثبت شده در دنیا، برای مناطق مسکونی و همچنین کم‌ترین دما در نیمکره شمالی است. این منطقه از کره زمین، همیشه پوشیده از برف است و یکی از دلایل سرمای بیش از حد در آن جا، واقع شدن این منطقه بین دو کوه است که مانع از جابجایی هوای سرد می‌شود؛ در واقع ساکن بودن هوا، بر سرمای بیش از حد در این منطقه افزوده‌ است. با بررسی یک پدیده جالب، این نکته مشخص می‌شود که با بالا رفتن از این کوه‌ها، هوا رفته رفته گرم‌تر می‌شود به طوری‌که درجه حرارت در بالای کوه و درون دهکده تا ۵۵ درجه و حتی بیشتر اختلاف دارد.

    منطقه Oymyakon در کشور روسیه

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک