به سایت "جاذبه های توریستی و گردشگری" خوش آمدید.
امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

اطلاعات کلی درباره بلژیک

جاذبه های توریستی و گردشگری

کشور سلطنتی بلژیک یکی از کشورهای اروپای شمالی است و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. از ۵۰ سال پیش از میلاد مسیح قوم سلت در آن زندگی می‌کردند. بلژیک برای سالیان متمادی جزو خاک کشورهایی چون فرانسه، هلند و اسپانیا بود. سرانجام در سال ۱۸۳۰ برای نخستین بار استقلال یافت. این کشور به سه منطقه تقسیم شده است: فلندر در شمال که مردمان آن به زبان هلندی صحبت می‌کنند؛ والونیا در جنوب که فرانسه زبان‌ها در آن زندگی می‌کنند و بروکسل که زبان‌های هلندی و فرانسه هر دو زبان رسمی هستند. در بخش والونیا ۷۰ هزار آلمانی زبان زندگی می‌کنند.

http://tourism7.com/wp-content/uploads/2017/11/5a20789c8dcde.jpg

 

پرچم کشور بلژیک

پرچم کشور

زمان به وقت بلژیک

آب و هوای هم اکنون بلژیک

موقعیت جغرافیایی بلژیک در نقشه جهان

آب و هوای بلژیک (Belgium Weather)

آب و هوای بلژیک، معتدل دریایی است، همراه با میزان بارندگی زیاد در تمام فصول. میانگین دمای هوا ۳ درجه سلسیوس در ژانویه و ۱۸ درجه سلسیوس در ژوئیه و میانگین بارندگی ۶۵ میلی متر در ژانویه و ۷۸ میلیمتر در ژوئیه می‌باشد.
بلژیک تابستان های نسبتا خنک و زمستان های معتدل دارد. مناطق دور از دریا تابستان های گرمتر و زمستان های سردتری دارند.

جغرافیای بلژیک (Belgium Geography)

بلژیک با ۳۰۵۲۸ کیلومتر مربع سه منطقه جغرافیایی مهم دارد: دشت ساحلی در شمال غربی، فلات مرکزی و کوه های آردن در جنوب شرقی.
دشت ساحلی عمدتا شامل تپه های شنی و زمین های خشک شده از دریا می‌شوند. اراضی پست کنار دریا، ناحیه هایی از زمین، نزدیک و یا زیر سطح دریا هستند که از دریا به جا مانده و یا اراضی داخلی بیشتری که از کانال‌ها زهکشی شده و توسط خاکریزها محافظت شده‌اند.
منطقه جغرافیایی دوم، منطقه ای روان و پیش رونده است که دره های حاصلخیز را در بر می گیرد و توسط زهکشی‌های متعددی آبیاری می‌شود. در این جا همچنین می‌توان زمین‌های سخت تری را یافت که شامل غارها و تنگه‌های کوچک می‌شود. جلگه های مرکزی بلژیک منطقه ای مهم از نظر کشاورزی می باشد.
سومین منطقه جغرافیایی، که فلات جنگلی آردن نامیده می‌شود، در شمال شرق کشور جای دارد و ناهموارتر از دو منطقه ی اولی است. انبوه جلگه‌های جنگلی، که بسیار صخره‌ای است و برای کشاورزی چندان مناسب نمی‌باشد و تا فرانسه شمالی وسعت یافته‌اند. در این جا، می‌توان بسیاری از نمونه‌های حیات وحش بلژیک را یافت. مرتفع‌ترین نقطه بلژیک، بوترانژ با ارتفاع ۶۹۴ متر در این منطقه واقع شده است.
به دلیل تراکم بالای جمعیت و مکان در مرکز اروپای شرقی، بلژیک با مشکلات محیطی مهمی روبرو است. در گزارش سال ۲۰۰۳ اعلام شد آب رودخانه های بلژیک جز کم کیفیت ترین آب های اروپاست و در پایین‌ترین رده لیست ۱۲۲ کشوری است که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.
رودهای مهم بلژیک، شلدت (شلد یا اسکو)، ‌موز و سامبر هستند.

پول و اقتصاد بلژیک (Belgium Economy)

در سال ۱۹۹۹، بلژیک، یورو، تنها واحد پول اروپایی را به عنوان واحد پول پذیرفت و در سال ۲۰۰۲، آن را جایگزین فرانک بلژیک کرد.
بلژیک کشوری کوچک، صنعتی، با تراکم جمعیت بالا و دارای منابع طبیعی اندک است. در مرکز و شمال، خاک در مجموع حاصلخیز است و آب و هوا موجب بازدهی بالایی از گندم، چغندر قند، چمن و علوفه است. منسوجات، مواد شیمیایی، سرامیک، شیشه و لاستیک جایگاه مهمی در اقتصاد بلژیک دارند، ولی به غیر از زغال سنگ، تقریبا تمامی مواد خام مورد نیاز صنایع باید وارد شود.
اقتصاد بلژیک بر پایه بخش خصوصی می‌چرخد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۳۴۲٫۵ میلیارد دلار بود. نرخ تورم در این کشور ۱٫۸ درصد است. بلژیک ۴٫۹ میلیون نفر نیروی کار دارد که یک درصد آن ها در بخش کشاورزی، ۲۴٫۵ درصد در بخش صنعت و ۷۴ درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری در این کشور ۸٫۱ درصد است و چهار درصد مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
بیکاری بیشتر منحصر به منطقه والون فرانسوی زبان در جنوب است، در حالی که صنایع در شمال فلامانی رونق داشته است. مشکلات اقتصادی دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ انعکاسی از تقسیم زبانی بلژیک بوده است.
بلژیک اولین کشور اروپایی بود که در اوایل دهه ۱۸۰۰ دستخوش انقلاب صنعتی شد. شهرهای لیژ و شارلوآ به سرعت در صنایع معدن و فولادسازی توسعه یافتند و در اوایل قرن بیستم کاملا شکوفا شدند. بعد از جنگ جهانی دوم، شهرهای خنت و آنتورپ توسعه سریع صنایع شیمی و پتروشیمی را تجربه نمودند. صنعت فولادسازی بلژیک تاکنون رکودهای اقتصادی زیادی را تجربه نموده است. این مسئله مانع از توسعه اقتصادی والون شده است.
از دیدگاه ترابری، بلژیک دارای زیربنای محکمی از بنادر، کانال‌ها و راه آهن و بزرگراه است که امکان یکپارچه شدن صنعتش با صنایع همسایگانش را به آن می‌دهد. بندر آنتورپ دومین بندر بزرگ اروپا است. بلژیک، به عنوان یکی از اعضای پایه گذار اتحادیه اروپا، از توسعه قدرت سازمان های این اتحادیه برای یکپارچه سازی اقتصاد کشورهای عضو، شدیدا حمایت می‌نماید.
از سال ۱۹۲۲، بلژیک و لوکزامبورگ دارای یک بازار تجاری مشترک با گمرک و واحد پول یکسان بوده‌اند که تحت عنوان اتحادیه اقتصادی بلژیک لوکزامبورگ فعالیت می‌نماید. شرکای تجاری اصلی این اتحادیه عبارتند از آلمان، هلند، فرانسه، بریتانیای کبیر، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا و اسپانیا. بلژیک در سال ۲۰۰۵، از نظر شاخص توسعه انسانی، در سازمان ملل، در رده نهم قرار داشته است.
صادرات بلژیک شامل اتومبیل، غذا و تولیدات غذایی، آهن و فولاد، الماس پرداخته، منسوجات، پلاستیک، تولیدات نفتی و فلزات غیر آهنی است که به کشورهای آلمان (۱۹٫۷ درصد)، فرانسه (۱۶٫۹ درصد)، هلند (۱۲ درصد)، انگلستان (۷٫۹ درصد)، آمریکا (۶٫۲ درصد) و ایتالیا (۵٫۲ درصد) صادر شده است.
واردات به این کشور شامل تولیدات غذایی، ماشین آلات، الماس خام، نفت خام و تولیدات نفتی، مواد شیمیایی، لباس و بافتنی‌ها و تجهیزات حمل و نقل است که از کشورهای هلند (۱۸٫۳ درصد)، آلمان (۱۷٫۳ درصد)، فرانسه (۱۱٫۲ درصد)، انگلیس (۶٫۶ درصد)، ایرلند (۵٫۷ درصد) و آمریکا (۵٫۴ درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم بلژیک (Belgium Culture)

بلژیکی‌ها به شوخ طبعی معروفند. اگر کسی بلژیک را کوچک بخواند، به شدت عصبانی می‌شوند. در بلژیک مردم در زمینه نظافت عمومی و شخصی، حساسیت زیادی نشان می‌دهند و در صنعتی‌ترین شهرهای این کشور نیز آلودگی‌ هوا کم است. مردم به نظافت خود و شهرشان اهمیت زیادی می‌دهند.
بلژیک به خاطر معماری و هنرهای زیبایش مشهور است. منطقه‌ای که امروزه به نام بلژیک می‌شناسیم شاهد شکوفایی جریانات هنری مهمی بوده است که بر هنر اروپا تاثیراتی عظیم داشته‌اند.

زبان مردم بلژیک (Belgium Language)

زبان مردم در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) است و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی زبانند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. این گوناگونی زبانی تاکنون باعث تنش های سیاسی بسیاری در کشور بلژیک بوده و در دوره هایی حتی یکپارچگی این کشور را تهدید می‌کند.
بروکسل، با ۸ درصد از جمعیت کشور، به طور رسمی دو زبانه است (فرانسه و هلندی). در پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است.
هم هلندی زبانان و هم فرانسه زبانان بلژیکی، تفاوت های جزئی در لغت و معنا با لهجه های زیادی که در هلند و فرانسهصحبت می‌شوند دارند. بسیاری از مردم هنوز می‌توانند به لهجه های زبان هلندی صحبت کنند، اما زبان والونیایی، اغلب توسط افراد مسن صحبت و فهمیده می‌شود. این لهجه‌ها همراه با لهجه‌های دیگری مثل زبان پیکاردیایی یا لیمبورخی در زندگی روزمره به کار برده نمی شود.

مذهب مردم بلژیک (Belgium Religion)

از زمان استقلال، اصول مذهبی کاتولیکی با اصول قوی آزاداندیشی هم تراز شده و نقشی مهم در سیاست بلژیک ایفا نموده است. قانون اساسی بلژیک معتقد به آزادی مذهب است و دولت به طور کامل به این حق احترام می‌گذارد.
طبق تحقیق و مطالعات مذهب در سال ۲۰۰۱ در حدود ۴۷٪ از جمعیت بلژیک مسیحی کاتولیک هستند. دین اسلام با ۳٫۵٪ از جمعیت کشور، دومین دین بزرگ به شمار می‌رود. تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در فلاندرز انجام شد، نشان می‌دهد که ۵۵٪ از مردم خود را مذهبی می‌دانند و ۳۶٪ اعتقاد دارند که خداوند جهان را خلق کرده است.

غذای مردم بلژیک (Belgium Food)

بلژیک به خاطر غذاهای خاص خود شهرت فراوانی یافته است. رستوران های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توان در آن ها راهنمایی های غذایی فشرده‌ای را یافت، مانند کتابچه راهنمای مایکلین. مارک‌های شکلات های بلژیک، مثل Neuhaus و Côte d’Or، در جهان بسیار مطرح و پر فروش هستند. حتی معروف ترین و ارزان ترین آن ها، لئونداس (شکلات ساز)، به علت کیفیت بالا شهرت جهانی یافته است. بلژیک همچنین به علت پر طرفدار بودن کیک و کلوچه و سیب زمینی سرخ کرده در جهان شهرت دارد (که تولید هر دوی آن ها در بلژیک ریشه دارد). غذای سنتی بلژیکی ها استیک با سیب زمینی سرخ کرده همراه با کاهو است.

مسافت و اختلاف زمانی بلژیک (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و بروکسل (ایران و بلژیک)

مسافت تهران تا بروکسل ۴۰۹۶٫۲ کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا بروکسل حدود ۵ ساعت و ربع می باشد.
بروکسل ۲ و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت ۱۲ در تهران معادل ساعت ۹:۳۰ در بروکسل است.

جشن ها و تعطیلات رسمی بلژیک (Belgium Celebrations)

کسی نمی‌تواند فرهنگ بلژیکی را بدون در نظر گرفتن جشنواره‌های مردمی تصور کند، که نقش بسیار مهمی در زندگی فرهنگی مردم ایفا می‌کند. نمونه‌هایی از این جشنواره‌ها عبارتند از کارناوال بینچ و Aalst و راهپیمایی دسته جمعی و منظم Hollu blood در برگز و جشنواره پانزده آگوست در لی یژ و جشنواره والون در نامور.
اصلی‌ترین تعطیلات غیر رسمی روز مقدس نیکلاس است که گردهمایی کودکان و دانش آموزان را در لی یژ جشن می‌گیرد.

منبع : visa-tour.com

ارسال دیدگاه
پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
پر بحث ترین ها
کلیه حقوق سایت متعلق به جاذبه های توریستی و گردشگری می باشد.
طراحی قالب وردپرس : پرشین تیک